Bolu’nun endemik alabalığı, Bursa derelerine 9 bin adet yavru salındı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından “Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” kapsamında İznik ve İnegöl ilçelerindeki derelere toplam 9 bin adet yavru endemik alabalığı salımı gerçekleştirildi.

Bursa Şube Müdürü Beytullah Rehber, yapılan salımın amacının, aşırı avlanma sonucu nesli tehlike altında olan doğal (kırmızı benekli) endemik alabalığın çoğaltılması ve popülasyonunun arttırılması olduğunu belirtti.

Bolu’nun endemik alabalığı, Bursa derelerine salındı

Bolu’da yetişten ve endemik tür olan kırmızı benekli endemik alabalığı derelere salındı.

Bursa Şube Müdürü Beytullah Rehber, Bolu Abant Alabalık Üretim İstasyonu Şefi Tarık Beşiktaş ve İznik Şefi Hilal Yıldız, köy muhtarları ve doğasever vatandaşların da katıldığı etkinlikte,

ABONE OL

Bursa Şube Müdürü Beytullah Rehber, Bolu Abant Alabalık Üretim İstasyonu Şefi Tarık Beşiktaş ve İznik Şefi Hilal Yıldız, köy muhtarları ve doğasever vatandaşların da katıldığı etkinlikte, Bolu’da yetişten ve endemik tür olan kırmızı benekli endemik alabalıklar derelere salındı.

Bursa Şube Müdürü Beytullah Rehber, yapılan salımın amacının, aşırı avlanma sonucu nesli tehlike altında olan doğal (kırmızı benekli) endemik alabalığın çoğaltılması ve popülasyonunun arttırılması olduğunu belirtti. Bu projede her yıl yaklaşık 10 bin adet yavru alabalık salımı yapılarak, alabalık neslinin korunması ve popülasyonunun güçlendirilmesi hedefleniyor. Bu tür çabalarla doğal yaşam ve çevrenin korunması için önemli adımlar atılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post SAZAN BALIĞI YAKALAMA ETKİNLİĞİ – SARISUNGUR GÖLETİ / ESKİŞEHİR OLTA BALIKÇILARI VE DOĞAL YAŞAMI KORUMA DERNEĞİ ( ESBALDER ) 30 AĞUSTOS-3 EYLÜL
Next post 20 metre boyunda 57 ton ağırlığında! Muğla’da ispermeçet kaşalot balinaları görüntülendi