Nesli tehlike altındaki vatozlar Antalya’da görüldü

Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği’nin kırmızı listesinde yer alan nesli tehlike altındaki vatozlar Antalya kıyılarında görüldü.

Özellikle av baskısı nedeniyle nesli günden güne azalan, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan ve korunması için farklı çalışmalar yürütülüyor.

Akdeniz’deki bazı vatoz türleri ise her yıl yaz aylarında üreme süreci için Antalya Körfezi’ne geliyor. Özellikle temmuz ayında falezler bölgesine gelen, kıyılarda sıklıkla görülebiliyor.

Akademik çalışma ve vatozları gözlemlemek için Konyaaltı Sahili açıklarında dalış yapan AÜ Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, vatozların çiftleşmesini görüntüledi.

“AKDENİZ’DE YAŞAM ALANI İYİCE DARALDI”

Nesli tehlike altındaki türler arasında yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Gökoğlu, “Temmuz ayı içerisinde vatozlar Antalya Körfezi’ndeki falezlerin olduğu noktalara çiftleşmeye geliyor. Bu sene de dalışlarımızda gözlemlemeye ve görüntülemeye başladık. Az yavru veriyorlar ve yavruların boyutları büyük oluyor. Büyük oldukları için her türlü av aracı, yavruları tutuyor” dedi.

Zararsız olduğunu belirten Gökoğlu, “Av baskısının çok olması ve habitat bozulması nedeniyle Akdeniz’de vatozların yaşam alanı iyice daraldı. Çoğu kırmızı listede yer alıyor. Akademik çalışma için yaptığımız çalışmada tesadüf üzerine dişi ve erkek bireyin çiftleşmesini görüntüledik.

Çok ender bir durum. Falezlerin altında çok fazla var ve buraya ağ atılmaması gerekiyor. Balıkçılarımız bu türleri yakaladıkları zaman bırakmaları gerekiyor. Vatandaşlarımız denk geldiğinde korkmasın. Bunlar zararsız ve insanı görünce kaçıyor” diye konuştu. (DHA) Kaynak Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Çin uzaya şempanze yerine zebra balığı gönderecek! Bu projenin arkasında amaç ne?
Next post Karada nefes alan balık türü keşfedildi