Sadece Konya’da bulunan balığı avladılar, cezadan kaçamadılar

Sadece Konya’nın Beyşehir ile Seydişehir ilçelerinde bulunan ve endemik tür olarak koruma altına alınan yağ balığının avlanması yasak. Buna rağmen Beyşehir Gölü’nde avlanmayı sürdüren 8 balıkçıya toplamda 28 bin 784 TL yazıldı.

Sadece Konya’da bulunan balığı avladılar, cezadan kaçamadılar

Konya Beyşehir’de İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Beyşehir Gölü’nde yaşam süren nesli kaybolmaya yüz tutan ve endemik türler arasında yer alan yağ balığının kıyı kesimlerde avcılığının yapıldığına yönelik artan şikayet ve ihbarlar üzerine harekete geçti.

CEZADAN KAÇAMADILAR

Su ürünleri kontrol ekipleri, kıyı kesimde tatlı sulara olta atan avcıların avını yaptığı balıklar ile açıklardan limanlara dönüş yapan kayıklarda inceleme yaptı. Yapılan kontrollerde yağ balığı rastlanan 7 amatör balıkçıya kişi başı 3 bin 308 lira olmak üzere 23 bin 156 lira, 1 ticari balıkçıya da 5 bin 628 lira ceza kesildi.

“KONYA’YA HAS BİR TÜRDÜR”

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Beyşehir Gölü’nde ağ ile ya da olta ile yağ balığı avlanmasının 2020 yılında yürürlüğe giren tebliğler gereğince yıl boyu yasak olduğu hatırlatılarak, “Bu yasağa uymayan ticari ve amatör balıkçılara idari para cezası uygulanmıştır. Yağ balığı Türkiye’de sadece Beyşehir ve Seydişehir ilçelerine has bir türdür. Günümüzde nesli tükenmekte olan yağ balığının korunması için tüm vatandaşlarımızın duyarlı olmalarını bekliyoruz” denildi.

sadece-konyada-bulunan-baligi-avladilar-cezadan-kacamadilar.jpg
sadece-konyada-bulunan-baligi-avladilar-cezadan-kacamadilar-001.jpg

Kaynak Haberdairesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Deprem sonrası Yeşilgöz’ün rengi değişti
Next post Balıkçıların korkulu rüyası testis yiyen balık… Dişleri çok keskin, yakaladığını paramparça ediyor… Türkiye’de de görüldü