Denizanası uyarısı: Ölü bile olsa dokunmayın

Prof. Dr. Deniz Ayas, Denizanası uyarısı: Mersin’de sahillerde yoğunlukla görülen denizanalarına karşı “Bunlar ‘göçmen denizanası’ adı verilen zehirli tür. Uzantıları üzerinde yakıcı hücreleri var. Ölü bile olsa dokunmayın” sözleriyle uyardı.

Denizanası türünün kontrol altına alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ayas, denizanası uyarısı yaptı. “Geçmişte Mersin Körfezi’nde turizm faaliyetini ciddi şekilde etkilemişti. Yazın turizm sezonunda sahillerde olması ciddi bir turist kaybına neden olabilir”

  

Mersin’de son günlerde binlerce ölü denizanası Erdemli ve Silifke ilçesi sahillerine vurdu. Vatandaş tedirgin oldu, belediye ekipleri denizanalarını toplamak için yoğun mesai yaptı.

Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas, türün ‘göçmen denizanası’ olarak adlandırılan ‘rhopilema nomadica’ ve zehirli olduğunu belirterek, Samandağ’dan Anamur’a kadar açık denizde yoğun şekilde bulunduğunu, dalga yoluyla kıyılara geldiğini söyledi. 

Prof. Dr. Ayas “Denizanaları planktonlarla ve küçük balıklarla besleniyor. Ortamda yeteri kadar planktonlarla beslenen balık türleri olmazsa denizanalarının popülasyonu artar. Bununla beslenen deniz kaplumbağaları, caretta carettalar var. Yeteri kadar caretta olursa denizanalarının popülasyonlarının azalacağını düşünüyoruz. Her sene bu dönemlerde sahillerimize denizanaları vuruyor. Bunlar dalga ve akıntılarla sahile yönleniyor” dedi.

Denizanası türünün kontrol altına alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ayas, “Geçmişte Mersin Körfezi’nde turizm faaliyetini ciddi şekilde etkilemişti. Yazın turizm sezonunda sahillerde olması ciddi bir turist kaybına neden olabilir” diye konuştu.

“DENİZANALARININ OLDUĞU DENİZE GİRİLMEMELİ”

Zehirli denizanalarının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini kaydeden Ayas, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ciddi yaralanmalar olabilir. Vatandaşlarımız eğer sahillerde denizanaları ile karşılaşırsa kesinlikle dokunmamalı. Ana gövdesi dışında uzantıları üzerinde yakıcı hücreleri var. Ölü bile olsa denizanalarına dokunmayın. Bunlar insan derisi ile temas ettiğinde patlayıp çeşitli zehirli sıvılar bırakabilir. Ciddi lezyonlar oluşabilir.

Alerjik reaksiyonu olan kişilere solunum güçlüğü problemi yaratabilir. Temas durumunda ise tatlı su yerine deniz suyuyla yıkanmalı. Eğer bulabiliyorsa sirke de iyi bir çözüm. Tabii en iyi yol sağlık kuruluşuna müracaat etmek. Denizanalarının olduğu denize de girilmemesini tavsiye ediyoruz. Çünkü bıraktıkları sıvılar olabilir.” Kaynak sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Antalya Körfezi’nde 10 Kiloluk Dev Denizanası İstilası!
Next post Gaziantep’te sazangiller balığına avlanma yasağı geldi!