Denizden 500 metrekare hayalet ağ çıkarıldı

Bodrum’da balıkçılar tarafından deniz dibine bırakılan ve ekosisteme zarar veren hayalet ağlar, 74 yaşındaki Mehmet Baş ve beraberindeki denizciler tarafından temizlendi.

Kıyıya çıkarılan hayalet ağlar, belediyenin temizlik ekiplerince imha edildi.

‘Aksona Mehmet’ olarak bilinen Bodrum’daki son süngerci Mehmet Baş (74) ve beraberindekiler, ‘Aksona Mancorna’ isimli tekneyle denize açılarak dalış gerçekleştirdi. Dalgıçlar, 40 metre derinlikten 500 metrekare atık balık ağı topladı. Kıyıya çıkarılan ağlar, belediyenin temizlik ekiplerince imha edildi.

Baş, deniz dibinde bırakılan ağların sudaki hayatı öldürdüğünü söyledi. Her yıl bu tür temizlik çalışmaları yaptıklarını ifade eden Baş, “Denizler bizim ekmek soframız. Gözümüzü nasıl çöpten sakınıyorsak denizlerimizi de böyle sakınmak gerekir” dedi.

İş insanı Mustafa Güneri de Bodrumlu bir kaptanın çocuğu olduğunu belirterek, “Babam yıllarca süngercilik yaptı, mavi yolculuğu ilk başlatanlardan biri. Bu, bizim denizlere vefa borcumuz. Herkesi bu tür etkinliklere destek vermeye davet ediyorum” diye konuştu. (AA) Kaynak Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post İğneye takılan orkinos 100 bin liralık oltayı da alıp götürdü
Next post Beykoz Riva Sahili’nde kaybolan 2 oltacı, amatör balıkçı gençlerden birinin cansız bedenine ulaşıldı