Büyük Menderes Nehri çöplüğe döndü

Ege Denizi’ne dökülen 548 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes Nehri’nde suyun siyah renge dönmesi kirlilik endişesi yaratıyor. Kirliliğin zeytinyağı fabrikalarının atık sularını dereye bırakması ile evsel atıklardan kaynaklandığı belirtiliyor.

Büyük Menderes Nehri çöplüğe döndü - 1

SUYUN RENGİ SİYAHA BÜRÜNDÜ

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesi yakınlarında Suçıkan mevkisinde doğan Denizli, Uşak ve Aydın’dan geçerek Ege Denizi’ne dökülen 548 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes Nehri’nde su siyah renge döndü.

Büyük Menderes Nehri çöplüğe döndü - 2

Nehirde evsel atıklardan kaynaklanan kirlilik nedeniyle çöp yığınları oluştu.

Büyük Menderes Nehri çöplüğe döndü - 3

Kirliliğin zeytinyağı fabrikalarının atık sularını dereye bırakması ile evsel atıklardan kaynaklandığını söyleyen Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, bölgeye yüzer bariyer konulması gerektiğini dile getirdi.

Büyük Menderes Nehri çöplüğe döndü - 4

Evsel atıklar için vatandaşlara da uyarılarda bulunan Sürücü, Söke’ye bağlı Sarıkemer Mahallesi’nde bulunan tarihi köprü üzerinde incelemelerde bulundu.

Büyük Menderes Nehri çöplüğe döndü - 5

Nehirde canlı yaşamının da bu kirlilikten olumsuz etkilendiğini ve balık ölümleri yaşandığını dile getiren Sürücü şöyle konuştu:

“Büyük Menderes Nehri’nin önünde eski tarihi bir taş köprü var. Büyük Menderes Nehri kanayan bir yara haline geldi. Maalesef her yağmur yağdığında yukarı havzadan gelen tüm çöpler köprünün menfezleri tıkandığı için burada toplanıyor. Çöplerin haricinde suyun rengi de değişerek siyah akmaya başladı.

Büyük Menderes Nehri çöplüğe döndü - 6

Zeytin hasadı mevsiminde yağ için sıkılan zeytinlerden çıkan siyah renk, önce derelere oradan da Büyük Menderes Nehri’ne akıyor. Burada sürekli balık ölümleri de gerçekleşiyor. Mutlaka çöplerin temizlenmesi lazım. Yüzer bariyer takılması gerekiyor. Çöplerin toplanarak düzenli bir şekilde kepçeyle dışarıya alınması gerekiyor. En doğrusu da vatandaşların çöpleri doğaya atmamaları.”

Büyük Menderes Nehri çöplüğe döndü - 7

Devlet Su İşleri (DSİ) 21’inci Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise nehirdeki çöplerin yılda yaklaşık 4 kez temizlendiğini belirtip, yakın zamanda nehirde yeniden temizleme çalışması yapacaklarının bilgisini verdi.

Kaynak NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Oltaya kum köpek balığı takıldı
Next post Salda Gölü’nde endişe veren görüntüler: Kararma yayılıyor