YOZGAT GELİNGÜLLÜ BARAJI’NDA BALIK ÖLÜMLERİ. BİNLERCE BALIK KIYIYA VURDU !

Özellikle Yozgat ilinde ikamet eden doğa aşığı olta balıkçılarının Yozgat Valiliği ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne bu konu hakkında ihbarda bulunmasını rica ediyoruz.

Tarafımıza ulaşan kesin bilgilerin özeti aşağıdaki şekildedir.
Özellikle Yozgat ilinde ikamet eden doğa aşığı olta balıkçılarının Yozgat Valiliği ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne bu konu hakkında ihbarda bulunmasını rica ediyoruz.
“Emirhan Köyünün alt kısmından baraja akan derenin suyunun tamamen siyah aktığı ve ağır bir kokuya sahip olduğu tespit edildi.”
17.11.2023 cuma gününden bu yana gelen ihbarları değerlendiren Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri sudan numuneler almış devamında ölmeye yakın olan balıklar ve kerevitlerden numuneler alınarak Ankara Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’ne götürülüp gerekli incelemelerin yapılması için teslim edilmiştir. Sonuç beklenmektedir.


Gelingüllü Barajı’nda ekiplerin yapmış olduğu incelemelerde;
Güneydoğu kolunda herhangi bir problem bulunmadığı tespit edilmiştir. Fakat baraj setinin bulunduğu ana gövdeden Sorgun ilçesi istikametinde bulunan Kuzeydoğu kolu üzerinde ağır ve kötü bir koku, suda bulanma – kahverengileşme ve çok yüksek miktarlarda balık ve omurgasız ölümleri tespit edilmiştir.


Sorgun ilçesinin bulunduğu istikametten (Emirhan Köyünün alt kısmından) gelen derede ise suyun tamamen siyah aktığı ve ağır bir kokuya sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu hususlar göz önüne alındığında kirlenme unsurunun Sorgun ilçesinden gelen dereden kaynaklanmasının yüksek ihtimal ile muhtemel olduğu kanısına varılmıştır.


S.S. Esenli ve Çevre Köyleri Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı, üyeleri ve köy halkı ile yapılan araştırma konuşmalarında edinilen yaygın bilgi ise;
”Aynı olayın her yıl benzer zamanlarda gerçekleştiği ve Sorgun ilçesinde bulunan Şeker Fabrikası’nın arıtma sisteminin yetersiz olmasından kaynaklandığı” dır.


İlgili kirlilik olayının Yozgat Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından takibe alınarak ilgili dereden ve Şeker Fabrikası’nın arıtma sisteminden numuneler alınmak suretiyle ivedilikle incelemeye alınması gerekmektedir.

Saygılarımızla,
Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu
ASOF Yönetim Kurulu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Ege’de ‘pinalar’ kıyıya vurdu, uzmandan korkutan uyarı geldi
Next post Balıkçı ağına insan yüzlü sapan balığı takıldı