Mavi yüzgeçli orkinos peşinde 29 balıkçı gemisi açıldı…

Türk balıkçılar, Akdeniz’in uluslararası sularında ve Malta açıklarında 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye tahsis edilen kota çerçevesinde 2 bin 600 ton mavi yüzgeçli avlamak için ‘vira bismillah’ dedi.

Türkiye’ye tahsis edilen kota çerçevesinde 2 bin 600 ton mavi yüzgeçli orkinos avlamak için ‘vira bismillah’ dedi.

MAVİ yüzgeçli avcılığı, Türkiye’nin de içinde yer aldığı 52 üye ülkenin taraf olduğu Atlantik Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonu (ICCAT) tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde yapılıyor. Türk balıkçı gemileri, bu kurallara uygun olarak Türkiye’ye tahsis edilen kota çerçevesinde mavi yüzgeçli avlıyor. 2023 yılı için ICCAT tarafından Türkiye’ye 2 bin 600 tonluk kota tahsis edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan izin alan 29 balıkçı gemisi tarafından 15 Mayıs-1 Temmuz tarihleri arasında Doğu Akdeniz ve Malta Adası açıklarında mavi yüzgeçli orkinos avcılığı yapılacak. 

Avlanan orkinosların yetiştiricilik amacıyla kafeslere aktarılması ve çiftliklere taşınması için de 47 balıkçı gemisi görev üstlenecek. Toplamda 76 balıkçı gemisi mavi yüzgeçli avcılık faaliyetinde yer alacak. Balıkçı gemileri, 15 Mayıs’ta İzmir ve Antalya’dan denize açılacak.

Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı için izin verilen gemiler uydudan anlık izleniyor ve bu veriler ICCAT’a aktarılıyor. Avlandıktan sonra özel kafesler ile çiftliklere taşınan mavi yüzgeçliler, belirli bir büyüklüğe ulaşınca ihraç ediliyor.

Türkiye mavi yüzgeçli ihracatından yılda yaklaşık 70 milyon dolar gelir elde ediyor. Mavi yüzgeçlilerin büyük bölümü başta Japonya olmak üzere ABD ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Şaduman TÜRKAY / DHA  Kaynak Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Dışındaki zehre rağmen etinin lezzetiyle bilinen iskorpit balığı tezgahlarda yerini aldı. 300 liradan alıcı buluyor.
Next post Balıkçılık turnuvasında hile yapan iki kişiye 10 gün hapis cezası