3 milyon 700 bin kırmızı benekli alabalık orman içi derelere salındı

Bakan Yumaklı, Bakanlığa bağlı DKMP Genel Müdürlüğü üretme istasyonlarında, kırmızı benekli alabalık türünden her yıl milyonlarca üretildiğini ve orman içi sulara bırakıldığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından 2023 yılında 3 milyon 700 bin kırmızı benekli alabalık orman içi derelere salındığını belirtti.

Orman içi sulardaki doğal alabalık popülasyonlarının optimum düzeye ulaştırılması, bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu ve gen kaynaklarının korunması için DKMP tarafından projeler yürütüldüğüne işaret eden Yumaklı, ‘Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi’ kapsamında Trabzon Altındere, Mersin Çamlıyayla ve Bolu Abant üretme istasyonlarında alabalık üretildiği bildirdi.

Bakan Yumaklı, bu 3 istasyonda yapılan üretim çalışmaları sonucunda 2023 yılında 3 milyon 700 bin alabalığın derelere salımı gerçekleştirildiğini ve 2002-2023 yılları arasında ise yaklaşık 42 milyon alabalığın orman içi sulara bırakıldığını belirtti. Yumaklı, “Alabalıklar, bırakıldığı doğal habitatına yerleşimi, sürdürülebilirliği, adaptasyonu, renklenmesi, beslenmesi, büyüme periyodları ve damızlık boya ulaşan bireylerin yumurta performansı, yumurta çapı gibi konuların izlenmesi maksadıyla markalanarak izleniyor.

Alabalıkların markalanarak derelere bırakılması ilk kez 2014 yılında gerçekleşti. 2014’ten bu yana yürütülen markalama çalışmalarında markalı alabalıklar belirli aralıklarla yeniden salındıkları yerlerden yakalanarak izleniyor. Orman içi sulardaki doğal alabalık popülasyonlarının takviyesiyle; bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu, gen kaynakların korunması, doğal alabalık türleriyle ilgili farkındalığın arttırılması, sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi yanı sıra ülkemizin biyolojik çeşitliliğinin sürdürülebilir bir anlayışla gelecek nesillere aktarılmasını hedefliyoruz.

Hele hele küresel ısınmanın yaşandığı, doğal dengenin hızla değiştiği bu dönemde ekosistemi korumak büyük önem taşıyor. Yürüttüğümüz projeler ve gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla doğal zenginliklerimizi muhafaza etmeyi amaçlıyoruz.” kaynak DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Samsun, Tokat, Tunceli, Sinop, Diyarbakır ve Sinop… O canlı teker teker Türkiye’nin her yerinde aniden ortaya çıkmaya başladı
Next post Hatay’da nesli tükenmekte olan türleri kontrol etmek için suya dalan ekip, tam 140 tanesini bir arada buldu. Kullanmak tamamen yasaktı