Karaburun’da gece dalışı için dalgıçların 2 yıldıza sahip olmaları gerekiyor

İzmir’in Karaburun ilçesi kıyılarında su altının güzelliklerini gün batımı sonrası keşfetmek isteyen çok sayıda dalgıç için gece dalışı düzenleniyor.

Gece dalışlarına katılabilmek için dalgıçların deneyim seviyesini gösteren derecelendirmede 2 yıldıza sahip olmaları gerekiyor. Gece dalışı, gündüz dalışlarına göre daha sıkı kurallar uygulanıyor.

İzmir’e 100 kilometre uzaklıkta bir yarımada olan Karaburun, denizin içine uzanan ilginç coğrafi yapısı, zengin su altı yaşamı ve batıklarıyla dalış sporcularının uğrak yerleri arasında yer alıyor.

İlçe açıklarındaki 17 noktadan dalış yapma imkanı bulan dalgıçlar, orfoz, akya, deniz tavşanı, orkinos, çipura, deniz böcekleri, aslan balığı, ahtapot ve müren balığı gibi su altının renkli canlılarıyla karşılaşma imkanı buluyor.

Karaburun açıklarında gece dalışlarına uygun olan 5 nokta ise yerli ve yabancı dalgıçları kendisine çekmeye devam ediyor. Bu noktalarda, gündüz çok fazla görünmeyen canlıların yanı sıra yapay ışığa parlak renklerle tepki veren su altı canlıları izlenebilir.

Gece dalışlarına katılabilmek için dalgıçların deneyim seviyesini gösteren derecelendirmede 2 yıldıza sahip olmaları gerekiyor. Gece dalışlarında, gündüz dalışlarına göre daha sıkı kurallar uygulanıyor.

Karaburun Dalış Merkezi Eğitmeni Hamdullah Aras, bölgenin Türkiye kıyılarında en fazla su altı canlısının görülebildiği noktalardan biri olduğunu belirterek, “Gece dalışlarıyla bölgeye olan farkındalığı artırmaya çalışıyoruz.

Bu dalışlarda onlarca makro canlı görülebiliyor. Ayrıca gece dalışlarında ultraviyole ışıklar kullanıldığında fosforlu yapısı olan canlıların nasıl renk değiştirdiğini de görme imkanımız oluyor” dedi.

Aras, bu yıl bine yakın sporcunun gece dalışları için Karaburun’u tercih ettiğini de sözlerine ekledi. (AA) Kaynak Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Beykoz Riva Sahili’nde kaybolan 2 oltacı, amatör balıkçı gençlerden birinin cansız bedenine ulaşıldı
Next post Dünyanın 3600 yıllık en eski ticaret gemisi batığı Antalya’da bulundu