ASOF BAŞKANI ‘TBMM TOPLANTISINDA KALP KIRMADAN ANLATMAYA ÇALIŞTIK’

Siz geçiminizi balıkçılıktan sağlıyor olabilirsiniz. Milyon dolarlık bütçeler konuşuyor olabilirsiniz.
AMA BU SEKTÖRDE DOĞA AŞIĞI AMATÖR VE SPORTİF OLTA BALIKÇILARININDA VAR OLDUĞUNU UNUTMAYIN.

TEKRARLIYORUZ.

Bildiğiniz üzere Mart ayı içerisinde Balıkçılık ve Su Ürünleri Sektöründe yaşanan sorunların araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Sinop Milletvekilimiz Sayın Barış Karadeniz tarafından sunulan öneri TBMM’nde görüşülerek kabul edilmiş ve 21 Mart 2022 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak 21 üyeden oluşan komisyonun 3 ay süreyle çalışıp alınması gereken tedbirleri belirleyeceği bildirilmişti.

Kurulan bu komisyon Samsun Milletvekilimiz Sayın Fuat Köktaş başkanlığında 5 Nisan 2023 Çarşamba günü TBMM’nde toplandı.

Bizde Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu – ASOF olarak 3 kişilik bir ekiple Yönetim Kurulu Başkanı ben M.Serkan İNANÇ, Denetim Kurulu Üyesi Özden Aydın ŞİMŞEK ve Denetim Kurulu Üyesi M.Tarık ERSAL olarak bu toplantıya katılım sağladık.

Toplantıya katılanları dinleyip katkı alarak bir komisyon raporu hazırlayıp TBMM’ine sunulacağını belirten Komisyon Başkanının belirlediği sıraya göre söz alan Ticari Kooperatif, Dernek, Birlik ve Üst Birlik Temsilcileri sektörde yaşanan sorunlara değinirken her zaman olduğu gibi bir yandan da Amatör Balıkçılık ile ilgili çeşitli rakamlar vererek onlardan daha çok balık yakaladığımızı iddia ederek bir düzene konulmasını, hatta kısıtlanmasını ve engellenmesini talep eden yönde sözler sarf ettiler.

Sürenin kısıtlı olması sebebiyle konuları hızlı aktarmamız gerektiğinden ASOF olarak bizde kendi aramızda kimin hangi konulara değineceğini önceden kararlaştırıp görev bölüşümü yapmıştık.

Söz bize geldiğinde öncelikle komisyonun kurulmasında ve çalışmasında emeği geçenlere teşekkür ederek “Amatör Balıkçı Kime denir?” tekrardan kendilerine nazik bir dille hatırlattık.

Balığı satanlara “Ticari Balıkçı” denildiğini.

Bunu yasadışı yollardan yapanlara da “Yasadışı Ticari Balıkçı” denildiğini bir kez daha anlattık.

Amatör Balıkçılık hakkında verdikleri rakamların ve ettikleri lafların da her zaman olduğu gibi gerçeği yansıtmadığını belirtip doğru rakamlara nasıl ulaşılacağını da kendilerine bildirdik.

Hatta neden hem ticari hem de amatörler için eğitim olması gerektiğine hiç değinmediklerini.

Neden denetim yetersizliğini gündeme getirmediklerini.

Suçu Amatör Balıkçıya atmanın kolay olan olduğunu da söyledik.

Denetim yetersiz…

Hem amatöre hem de ticariye eğitim ve sıkı denetleme olsun diyeceklerine.

Kurallara uymayanlara yasadışı balıkçı denileceğini ve amatör olta balıkçılığı yasaklansın demenin kimseye faydası olmadığını biliyor olmalarına rağmen bu şekilde sadece kendilerini avuttuklarını aslında onlarda çok iyi biliyorlar ama baktım sosyal medyadan yazarak bizi hedef göstermeye kaldıkları yerden devam ediyorlar bende bazılarının mesajlarından alıntı yaparak bir kez de buradan söyleyeyim istedim.

BAKIN ARKADAŞLAR;

Siz geçiminizi balıkçılıktan sağlıyor olabilirsiniz. Milyon dolarlık bütçeler konuşuyor olabilirsiniz.

AMA BU SEKTÖRDE DOĞA AŞIĞI AMATÖR VE SPORTİF OLTA BALIKÇILARININDA VAR OLDUĞUNU UNUTMAYIN.

Toplantıda kimseye hakaret etmedik. Kimseyi hedef göstermedik. Hatta edilen onca laf karşısında da sakinliğimizi koruduk.

Kalp kırmadan mübarek gün bu uğurda olanca gücümüzle emek sarf ettiğimizin bilinmesini rica ederiz.

İçinde bulunduğumuz Ramazan Ayında, önümüzde de Bayram olduğunun bilinciyle; ayrışmanın, ayrıştırmanın ve yok saymanın ne ticariye ne de amatöre bir faydası olmayacağı gerçeğinin nazarı dikkate alınması dileğiyle…

Saygı ve selamlarımla,

M Serkan Inanç

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu

ASOF Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Göçmen kaplumbağalar rotalarını bilmiyor olabilirler mi?
Next post CUMHURİYETİN 100. YILINDA 100 MİLYON YAVRU BALIK KAYNAKLARA BIRAKILACAK