Bilimsel araştırma: Yağlı balığın bir faydası daha çıktı

Bilim insanları yağlı balığın insan sağlığına bir faydasını daha buldu.

Bilim insanları bu tür yağlı balığın tüketenlerde böbrek rahatsızlıkları görülmesi riskinin daha az olduğunu da duyurdu.

yağlı balığın insan sağlığına bir faydası

Tıp dergisi BMJ’de yayınlanan ve Avustralya’da yapılan bir araştırma yağ oranı yüksek balıkların insan sağlığına bir faydasını ortaya çıkardı. Daha önce yapılan araştırmalar yağ oranı yüksek balıkların kalp-damar sağlığına ve bağışıklığa iyi geldiğini ortaya çıkarmıştı.

New South Wales Üniversitesi ve George Küresel Sağlık Enstitüsü’nde görevli bilim insanları tarafından yapılan açıklamada yağlı soğuk deniz balıklarının birçok faydası olduğu belirtildi.

Araştırmayı yürüten Dr. Matti Marklund, “Somon, sardalye, uskumru ve ringa balığı gibi balıklardaki yağ asitleri sağlıklı bir kaynak” dedi. Dr. Marklund, omega 3 açısından bu balıkların haftada en az iki öğün tüketilmesini önerdi.Play Video

Bilim insanları bu tür yağlı balıkları tüketenlerde böbrek rahatsızlıkları görülmesi riskinin daha az olduğunu da duyurdu. Farklı yaş gruplarından ve cinsiyetten katılımcıların dahil olduğu araştırmada uzmanlar bu tür yağlı balıkların böbrek rahatsızlıklarını azalttığı belirtildi. Kaynak Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Ege Denizi’nin deniz çayırları tehdit altında
Next post Caretta caretta yavrusu sayısında rekor artış. 150 bin caretta caretta yavrusu denizle buluştu