Van’da göletlerde balık ölümleri araştırılıyor

Van’da, Özalp ve Saray ilçelerindeki göletlerde yaşanan balık ölümleri, yetkilileri harekete geçirdi.

Balık Ölümleri için Gözetim ve Uyarılar Devam Edecek

Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi ekipleri, Özalp ve Saray ilçelerindeki göletlerdeki balık ölümlerine ilişkin bir çalışma başlattı. Özellikle Yumruklu ve Beyarslan (Çeçen) göletlerinde yaşanan balık ölümleri, yetkilileri harekete geçirdi.

Yapılan İncelemelerde İlginç Bulgular

Ekiplerin bölgeye giderek yaptığı incelemelerde, ölmüş sazan balıklarının iskeletlerinin göletlerin çevresinde bulunduğu tespit edildi. Ancak yapılan analizlerde göletlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı. Göletlerdeki suyun PH, çözünmüş oksijen, sıcaklık, iletkenlik ve tuzluluk gibi parametreleri incelendi.

Balıkların Tüketilmemesi Uyarısı

Yapılan açıklamada, göletlerdeki suyun sazan balıkları için uygun olduğu ancak kış aylarında göletlerin yüzeyinin buzla kaplı olmasından dolayı suyun havayla temasının kesildiği ve suyun içerisinde dolaşımın olmadığı belirtildi. Bu durumun çözünmüş oksijen yetersizliğine neden olabileceği ifade edildi. Ancak kesin nedenin enstitüde yapılacak diğer su analiz sonuçlarından sonra belli olacağı vurgulandı.

Gözetim ve Uyarılar Devam Edecek

Ekipler, laboratuvar sonuçları belli oluncaya kadar göletteki balıkların tüketilmemesi ve hayvanlara gölet suyunun içirilmemesi konusunda uyarılarda bulundu. Durumun yakından takip edileceği ve gerekli önlemlerin alınacağı belirtildi. Kaynak akdenizgercek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Van’da Kaçak Avlanmış 1,8 Ton İnci Kefali Ele Geçirildi ve Kaçak Avlanmaya Karşı Mücadele Ediliyor
Next post AKDER 72. YIL TURNA BALIĞI YAKALAMA YARIŞMASI SONUCU