Katil balina ‘Lolita’ 57 yaşında öldü

Katil balina “Lolita”, yakalandığı Pasifik Okyanusu’na bırakılması planlanırken ABD’nin Miami kentindeki 50 yılı aşkın süredir esaret altında tutulduğu akvaryumda hayatını kaybetti. 57 yaşındaki ”Lolita”nın böbrek rahatsızlığı nedeniyle öldüğü bildirildi.

Katil balinanın Pasifik Okyanusu’na taşınması sürecini finansal olarak destekleyen Amerikan futbol takımı Indianapolis Colts’un sahibi Jim Irsay, “Lolita’nın aramızdan ayrılması beni derinden üzdü.” dedi.

Aynı zamanda “Tokitae” olarak da bilinen ”Lolita”nın tutulduğu Miami Seaquarium’dan yapılan açıklamada, 57 yaşındaki ”Lolita”nın böbrek rahatsızlığı nedeniyle öldüğü bildirildi.

Açıklamada, ”Lolita”nın son iki gün içinde ciddi rahatsızlık belirtileri göstermeye başladığı ve çabalara rağmen tedaviye yanıt vermediği kaydedildi.
Balinanın Pasifik Okyanusu’na taşınması sürecini finansal olarak destekleyen Amerikan futbol takımı Indianapolis Colts’un sahibi Jim Irsay, “Lolita’nın aramızdan ayrılması beni derinden üzdü.” dedi.

Irsay, katil balinayı evine geri götürmek için gösterilen tüm çabalardan dolayı onur duyduğunu ve bu şekilde teselli bulduğunu ifade etti.

1970’TE YAKALANIP SATILMIŞTI

”Lolita”, 1970’te 4 yaşındayken yakalanıp Miami Seaquarium’a satılmıştı. 2022’den beri halka açık gösteri yaptırılmayan ”Lolita”, 6 metre derinliğindeki tankta yaşıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Sapanca Gölü’nde balık popülasyonu artacak, 399 bin adet yavru sazan bırakıldı.
Next post Zıpkınla 22 kiloluk akya avladı