Karadeniz’de mavi yengeç tehlikesi: ‘Neden bu kadar fazla olduklarını bilmiyorum…’

Karadeniz’de son dönemde ağlarda sıkça mavi yengece rastlanıyor. Balıkçıların ağına takılan mavi yengeçler, hem merak uyandırıyor hem de endişelendiriyor.

Boyları 22 santime kadar büyüyen ve ağları yırtması ile balıkçıların korkulu rüyası olan ‘yengeçler’ Karadeniz’de oldukça sık görülmeye başlandı. 

Balıkçıların ağına takılan yengeçler, hem merak uyandırdı hem de endişelendirdi.

Ege ve Akdeniz’de sıkça görülen ve devasa boyutlara ulaşan yengeçler, bir süredir Karadeniz’de görülmeye başladı. 

Büyük kıskaçları ile ağları delen ve yakalanan balıkların denize kaçmasına neden olan yengeçler, balıkçıları ekonomik açıdan zarara uğratıyor. 

Son dönemde ağlarda sıkça mavi yengece rastladıklarını ifade eden Samsunlu balıkçılar, canlı olarak muhafaza ettikleri yengeci de tezgahta sergiliyor.

Yengeçlerin balıkçıların ağlarına zarar verdiğini ifade eden balık satıcısı Onurcan Köse, “Bu canlı yengeç, 19 Mayıs açıklarında ufak kayıkçıların attığı ağdan çıktı. Normalde mavi yengeçler Karadeniz’de pek görünmezken. 1 yıldır ağlarda görülmeye başlandı. Görünüş itibariyle dikkat çeken yengeçler her ne kadar güzel olsa da ağlarımıza zarar verip, balıkçılarımızı zarara uğratıyor. Son dönemde Karadeniz’de neden bu kadar fazla olduklarını bilemiyorum” dedi. Kaynak Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post AKDER 72.YIL TURNA BALIĞI YAKALAMA YARIŞMASI
Next post Balon balığı desteği artırıldı