Karadeniz’de müthiş keşif… Hayalet ağ ararken tesadüfen bulundu!

Karadeniz’de hayalet ağı temizliği yapmak için dalış yapan dalgıçlar buharlı gemi batığı keşfetti. 50 metre derinlikte 100 metre uzunluğunda bir buharlı gemi batığı ile karşılaşan dalgıçlar, hayalet ağlar nedeniyle geminin ismine ulaşamadı.

Bölgedeki balıkçılar, Hopa açıklarında çevreye zarar veren, balık ölümlerine yol açan hayalet ağların temizlenmesi için Karadeniz Dalgıçları Spor Kulübüne talepte bulundu.

Karadeniz'de müthiş keşif... Hayalet ağ ararken tesadüfen bulundu! - Resim: 2

Bunun üzerine çalışma için Hopa Liman Başkanlığından gerekli izinleri alan kulüp, bölgede çalışma başlattı.

Karadeniz'de müthiş keşif... Hayalet ağ ararken tesadüfen bulundu! - Resim: 3

Kulüp bünyesindeki dalgıçlar, 5 kilometrelik alanda yaptıkları hayalet ağ arama ve temizleme çalışması sırasında parçalanmış gemi batığına rastladı.

Yapılan inceleme ve görüntüleme sonucu yaklaşık 1,5 metresi kuma gömülmüş, hayalet ağların sarması nedeniyle ismi öğrenilemeyen geminin bir parçasının 53 metre uzunluğunda olduğu belirlendi.

Karadeniz'de müthiş keşif... Hayalet ağ ararken tesadüfen bulundu! - Resim: 5

Karadeniz Dalgıçları Spor Kulübü, kalıntılarını buldukları batığa ilişkin Hopa Liman Başkanlığına rapor sundu.

Kulüp Başkanı Rıza Birkan, gazetecilere, batığın tespitinin ardından ekip olarak yaklaşık 2 mil açıkta araştırma yapılacak bölgeye giderek çalışma başlattıklarını söyledi.

Karadeniz'de müthiş keşif... Hayalet ağ ararken tesadüfen bulundu! - Resim: 6

Denize dağılmış yaygın bir batık bulduklarını belirten Birkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk başta geminin arka tarafını bulduk, 53 metre uzunluğunda, 11 metre genişliğinde. Derinlik ise 50-55 metre arasında değişiyor. Önceliğimiz batığın ismini bulmaktı fakat her tarafı ağlarla kaplı. Bunun için isim tespitini yapamadık. Geminin buhar kazanlarını bulduk ve görüntülemesini yaptık.” 

Birkan, batığın içindeki malzemelerle ilgili henüz tespit yapamadıklarını ifade ederek, “Batığın yaklaşık 1,5 metresi deniz tabanına gömülü durumda ama 4-5 metresi tabandan yukarıda bir yükselti olarak görüntü veriyor. Ağlarla kaplı olduğu için birkaç yerden içine girebildik. Fakat herhangi bir emareye rastlamadık. Batığın, ilk önce bu ağlardan temizlenmesi gerekiyor.” dedi.

Karadeniz'de müthiş keşif... Hayalet ağ ararken tesadüfen bulundu! - Resim: 8

Başkan Yardımcısı Erdinç Turanlı ise batığın bulunduğu 5 dönümlük alanda çok fazla hayalet ağ olduğunu aktardı.

Karadeniz'de müthiş keşif... Hayalet ağ ararken tesadüfen bulundu! - Resim: 9

Bölgede 10 tonun üzerinde hayalet ağ olduğunu ve deniz yaşamını etkilediğini kaydeden Turanlı, ” ağlar çıkarıldıktan sonra geminin isminin ve yükünün ne olduğunu ancak bulabiliriz. Bununla birlikte ağların içinde çok fazla ölü balık var. Deniz yaşamını olumsuz etkiliyor. Bir an önce çalışmanın başlatılması gerekiyor.” diye konuştu.

Karadeniz'de müthiş keşif... Hayalet ağ ararken tesadüfen bulundu! - Resim: 10

Kulüp üyesi endüstriyel dalgıç Zafer Koçal, çok sayıda balıkçının, batığın olduğu yerde ağlarının zarar görmesi nedeniyle şikayette bulunduğunu söyledi.

Bölgede “hayalet ağ” olarak adlandırılan ağlar için keşif amaçlı dalış planladıklarını, üçüncü dalış denemesinde batık ile karşılaştıklarını anlatan Koçal, batık ile ilgili ekip oluşturduklarını ve çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Kaynak Haber Global

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Çıldır Gölü’nde Eskimo usulü balık avı
Next post TAVİLOĞLU KOLEKSİYONU’NDAN BALIK VE BALIKÇILAR KONU ALAN  “YARISI GÜMÜŞ, YARISI KÖPÜK” 20 ŞUBAT’TA KADAR İSTANBUL RESİM VE HEYKEL MÜZESİ’NDE BENZERSİZ BİR SERGİ