Denizlerde av yasağı için son 1 ay | Hamsi göründü palamut yok

Karadeniz’de 1 Eylül’de başlayacak yeni balık avı sezonu öncesi teknelerin bakımları sürerken, palamudun görüntü vermemesi hamsinin ise yaz mevsimi olmasına rağmen görünmesi balıkçıları şaşırttı.

Yeni av sezonuna 1 ay kala balıkçı teknelerinin bakımları sürdürüyor. Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesine bağlı Yoroz Balıkçı Barınağı’nda tekneler yeni sezon için son rötuşlarını yapıyor.

Yeni av sezonuna 1 ay kala balıkçı teknelerinin bakımları sürdürüyor. Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesine bağlı Yoroz Balıkçı Barınağı’nda tekneler yeni sezon için son rötuşlarını yapıyor.

Denizlerde av yasağı için son 1 ay | Hamsi göründü palamut yok - 2

Karadeniz’de şu sıralar hamsinin çok görüldüğünü palamudun ise henüz görüntü vermediğini belirten Bozoklar Balıkçılık tekne sahiplerinden Halil İbrahim Bozoklu, sezona 1 ay kala eksiklerini tamamlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Denizlerde av yasağı için son 1 ay | Hamsi göründü palamut yok - 3

Ağların bakımını tamamladıklarını, teknenin bakım ve onarımını yapmaya çalıştıklarını kaydeden Bozoklu, “Ağlarımızın bakımını Mayıs-Haziran aylarında yaptık. Sezona artık 1 ay kaldı, hazırlıklarımız boya ve raspa işleri, makine bakım onarım işleriyle sürüyor.

Palamut henüz görünmedi ancak şu an çok yaz mevsimi olmasına rağmen çok hamsi görünüyor. Geçen yılın hamsisi Karadeniz’de kaldı gibi görünüyor. Eylül 1’de sezon açılır, muhtemel istavrit ve hamsi avcılığı ile başlarız gibi bir umudumuz var.” dedi.

Denizlerde av yasağı için son 1 ay | Hamsi göründü palamut yok - 4

Hamsinin geçen yıl Karadeniz’e geç geldiğini ifade eden Bozoklu, “Geçen yıl Karadeniz’e geç geldi. Göçünü geç yapmasıyla birlikte özellikle Trabzon bölgesi olarak konuşuyorum Mart-Nisan ayı sonu itibariyle kaldı, o da gitmedi buralarda kaldı.” dedi.

Denizlerde av yasağı için son 1 ay | Hamsi göründü palamut yok - 5

Bozoklu, “Şu an denizde görünüyor ilerleyen zamanlarda ne olur bilemeyiz Eylül 1’de göreceğiz.” diye konuştu.

Denizlerde av yasağı için son 1 ay | Hamsi göründü palamut yok - 6

Hamsinin yaz mevsiminde genelde dağınık halde bulunduğunu söyleyen Bozoklu şöyle devam etti:

“Her yaz mevsiminde balık, genelde dağınık olur. Sıcaklıktan dolayı kalır buralarda üreme yapar. Deniz suyu soğudukça açıkta toplanır. Kasım aylarında kıyıya doğru gelme durumu olabilir. İklimlerin değişikliğinden dolayı hamsinin, palamudun ne zaman olacağı belli olmuyor.

1 Eylül itibariyle avcılığa istavritle başlayacağız. Şu an palamut hiç görünmüyor, bizim beklentimiz erken çıkmasın. Kasım aylarında geç çıksın ki uzun süreli avcılık olsun. Maliyetler ağır olduğundan Eylül ayında başlanabilir.” 

Denizlerde av yasağı için son 1 ay | Hamsi göründü palamut yok - 7


Balıkçı tayfalarından Özkan Yılmaz da hazırlıkların 20 gün daha süreceğini belirterek “Şu an teknenin bakımını yapıyoruz işimiz 20 gün kadar sürer. Sezona hazırlanıyoruz. Temennimiz sezon bereketli geçsin” şeklinde konuştu.

Denizlerde av yasağı için son 1 ay | Hamsi göründü palamut yok - 8
Denizlerde av yasağı için son 1 ay | Hamsi göründü palamut yok - 9

Kaynak Ntv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post İztuzu Plajı’nda bu yıl rekora gidiliyor. Geçen yıl 300 olan yuvalama alanı bu yıl 700’e ulaştı.
Next post Oltu Çayı’ndaki yumurtalarını bırakmak için göçe başlayan binlerce sazana 3-4 aydır beton engeli