Bunamanın tedavisi ‘balık hafızası’nda, beyindeki yaşlanmayı durduruyor:

Araştırmacılar, süreç sonunda balıkların beyin hücrelerinde yenileme tespit ettiklerini duyurdu. Araştırmacı Jolien van Houcke, süreç sonunda yaşlı balıkların ‘balık hafızası’ tedavisi ile beyin hücrelerinde yenilenme tespit ettiklerini duyurdu.

Belçikalı bilim insanları, yaşlı balıklara kanser tedavisinde kullanılan ilaçları uygulayarak bunama ‘balık hafızası’ tedavisi geliştiriyor.

balık hafızası tedavisi

Belçika’nın KU Leuven Üniversitesinden araştırmacılar, yaşlı balıklara kanser tedavisinde kullanılan “Dasatinib” ve genellikle alerjiler için reçete edilen “Quercetin” isimli ilaçların karışımını uygulayarak bu balıkların beyinlerindeki yaşlanmayı durdurabildiklerini keşfetti.

Yerel basına göre, KU Leuven’den araştırmacılar, yaşam döngülerini dört ila altı ay içinde tamamlayan “Afrika turkuaz killifish” türü balıklar üzerinde deney yaptı. Boyama yöntemiyle yaşam döngüsünün sonuna yaklaşmış balıkların beyinlerinde çok sayıda hastalıklı ve yaşlı hücre tespit eden araştırmacılar, Dasatinib ve Quercetin’i karıştırarak bu balıklara bir hafta boyunca uyguladı.

YAŞLI BALIKLARIN BEYİN HÜCRELERİ YENİLENDİ

Araştırmacı Jolien van Houcke, süreç sonunda yaşlı balıkların beyin hücrelerinde yenilenme tespit ettiklerini duyurdu. Van Houcke, şunları söyledi:

“Bu kısa tedaviyle bile yaşlanan hücrelerin yüzde 30’unu ortadan kaldırabildik. Beyni gençleştirmekle kalmadık, beynin onarım kapasitesini de artırdık. Tedaviden sonra balık, yaralanma veya hastalıktan sonra beyin onarımı için gerekli olan yeni sinir hücrelerine dönüşebilen daha fazla bölünen kök hücrelere sahipti.” Kaynak Diken

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post KASTAMONU VE YİNE BEYLER BARAJI… M. Serkan İnanç
Next post Girilmemeli hatta balıkçılık yasaklanmalı