Balina şarkılarının gizemi çözüldü

Bilim insanları, kambur ve dişsiz balina gibi okyanustaki en büyük balinaların bazılarının nasıl şarkı benzeri ses ürettiklerini tespit etti.

Araştırmada, incelenen gırtlaklarının üstünde yağ tabakası bulunan U şeklindeki yapı sayesinde, havayı geri döndürerek su yutmadıkları ve böylece “karmaşık şarkı” şarkıları ürettikleri belirtildi. 

  

“Nature” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bilim insanları, nasıl şarkı benzeri ses çıkardıklarını anlamak için karaya vurmuş üç balinadan alınan gırtlakları inceledi.

Araştırmada, incelenen balinaların, gırtlaklarının üstünde yağ tabakası bulunan U şeklindeki yapı sayesinde, havayı geri döndürerek su yutmadıkları ve böylece “karmaşık şarkı” ürettikleri belirtildi. 


 
Okyanustaki insan kaynaklı gürültülerin, uzun mesafede iletişimini de etkileyebileceğine dikkat çekilen araştırmada, bu bilginin , mavi ve nesli tükenmekte olan diğer deniz hayvanlarının korunması için hayati önem taşıyabileceği ifade edildi.

Çalışmayı yöneten Güney Danimarka Üniversitesi’nden Profesör Coen Elemans, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Ses, için hayati çünkü çiftleşmek amacıyla okyanusta birbirlerini bulabilmeleri için tek yol bu” dedi.

Araştırmaları sonucunda insanların çıkardığı seslerin uzak mesafelerden iletişim kurmalarını engellediğine işaret eden Elemans, ” bizim okyanusta çıkardığımız sesleri bastırmak için daha yüksek sesle şarkı söyleyemez” diye konuştu. Kaynak Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Balık fosili bulundu. Adıyaman’da 15 milyon yıl öncesine ait
Next post Hindistan’da yumuşak kabuklu Cantor kaplumbağası görüldü