25’er kiloluk külçeler! Antalya’da dünyanın en eski batığında bulundu

Antalya’nın Kumluca ilçesi açıklarında 3 bin 600 yıl önce fırtına nedeniyle batan ve dünyanın en eski batığı olarak bilinen Kumluca Orta Tunç Çağı Batık 25’er kiloluk 30 bakır külçe çıkarıldı.

Doç. Dr. Öniz, Kıbrıs’taki bakır madenlerinden alınan külçeler halindeki bakırı batıdaki bir limana götürmek üzereyken geminin Antalya’da fırtına nedeniyle battık tespit edildiğini söyledi.

25'er kiloluk külçeler! Antalya'da dünyanın en eski batığında bulundu - 1

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı, Sualtı Arkeoloğu Doç. Dr. Hakan Öniz başkanlığındaki ekip, Antalya kıyılarında su altı keşif ve kazı çalışmalarını sürdürüyor.

25'er kiloluk külçeler! Antalya'da dünyanın en eski batığında bulundu - 2

Dünyanın en eski batığı olarak bilinen Kumluca Orta Tunç Çağı Batığı‘nın 50 metre derinlikte yürütülen su altı arkeolojik kazılarında, tarihi kalıntılara ulaşıldı. 300 metreye indirilen robotlardan da destek alınarak yapılan çalışmalarda, 3 bin 600 yıl önce battığı belirlenen gemide bakır külçeler bulundu.

25'er kiloluk külçeler! Antalya'da dünyanın en eski batığında bulundu - 3

Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle yapılan kazılardan bu yılkinin 2 ay sürdüğünü belirten Doç. Dr. Öniz, gemiden çıkarılan bakır külçelere dikkati çekti. Doç. Dr. Öniz, Kıbrıs’taki bakır madenlerinden alınan külçeler halindeki bakırı batıdaki bir limana götürmek üzereyken geminin fırtına nedeniyle battığının tespit edildiğini söyledi.

25'er kiloluk külçeler! Antalya'da dünyanın en eski batığında bulundu - 4

“ÇANAK ÇÖMLEK GİBİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR”

Doç. Dr. Öniz, “Külçelere dökülen bakır madenini götürürken gemi fırtına nedeniyle batıyor. Dünyanın en eski ticaret gemisi batığı. O dönemle ilgili bu gemi içindeki eserlere bakınca ticaretiyle ilgili bilgiler elde ediyoruz” dedi.

25'er kiloluk külçeler! Antalya'da dünyanın en eski batığında bulundu - 5

Bakır külçelerin önemini de anlatan Doç. Dr. Öniz, “Döneminde para olarak kullanılmış. Kıbrıs Krallığı ya da Asurlular vergisini bakır külçelerle ödemiş. Asıl kullanım amacı yeniden eritilip, heykel, silah, çanak çömlek gibi ürüne dönüştürülüyor. Ortalama 25 kilogramlık ağırlığa sahip, 45 santimetre uzunluğunda külçeler” dedi. Öte yandan gemiden bakır külçeler dışında bir amforaya (testi) ait parçalar ile gemidelerin şahsi eşyaları da gün yüzüne çıkarıldı.

25'er kiloluk külçeler! Antalya'da dünyanın en eski batığında bulundu - 6
25'er kiloluk külçeler! Antalya'da dünyanın en eski batığında bulundu - 8

Kaynak Ntv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Balık tezgahlarında lüfer bolluğu: Fiyatı 100 liraya kadar geriledi.
Next post Doğal Covid öldürücü ‘Köpek balıklarındaki proteinler’