Falezler bölgesi ‘hayalet ağlar’a teslim

Antalya’da falezler bölgesi, ‘hayalet ağ’ olarak tabir edilen balıkçı ağları ile dolmuş durumda.

Falezler bölgesi ‘hayalet ağlar’a teslim

‘Hayalet ağ’ olarak tabir edilen balıkçı ağları denizdeki yaşamı tehdit ediyor.

Dalış eğitmeni İsa Alemdar, ‘hayalet ağlar’ başta olmak üzere, olta balıkçılığı yapanların denizde bıraktığı kurşunların yarattığı tehlikeyi anlattı.

“BUNUN SEBEBİ BALIÇILAR”

Tonlarca ağırlıkta, devasa büyüklüklere ulaşan ağları su altından çıkarmak için kimi zaman insan gücünün yetersiz olduğunu, vinçli teknelere ihtiyaç duyulduğunu belirten Alemdar, “Hayalet ağlar’ın su altı yaşamına verdiği olumsuzluklar saymakla bitmez. Bunun sebebi balıkçılar. Kayalık bölgelere ağ atılmayacağını her balıkçı bilir. Fakat birkaç balık fazla tutmak uğruna atılan ağlar kayalıklara takılıyor. Daha sonra çıkaramadıkları için kesip, bırakıyorlar. Ağların içinde kalan yüzlerce balık ise çıkamayıp ölüyor” dedi.

Falezlerde olta balıkçılığı yapanların kayalıklara takılan misinalarının ucundaki kurşunların kopması ile su altında kaldığını anlatan Alemdar, “O kurşunlar da su altı popülasyonunu zehirliyor. İnsanlar, duyarlı olmalı” dedi.

TARİHİ BATIĞI AĞLARDAN KURTARMIŞTI

Geçen yıl tarihi St. Didier batığını çevreleyen tonlarca ağırlıktaki ‘hayalet ağları’ gönüllülerin yardımı ile temizlediğini hatırlatan Alemdar, “St. Didier batığı bizim için çok önemli, tarihi bir batık. Sezon boyunca birçok defa dalış yaptığım bu noktayı o şekilde görünce çok üzüldüm. Ağları görüntüledikten sonra ekibimi toplayıp ertesi gün temizlik dalışı yaptık. Saatler süren çabamızın ardından metrelerce derinlikten kilolarca ağırlıkta ağ parçalarını teknemize çektik” ifadelerini kullandı. (DHA) Kaynak Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Balıklıgöl’de balıklar yeniden ortaya çıktı
Next post Oltacı Dergisi Yarışması