Elbistan’da köpekbalığının atası sayılan 20 milyon yıllık megalodon dişi bulundu

Kahramanmaraş’ta köpekbalığının atası olarak bilinen 20 milyon yıllık olduğu megalodon dişine rastlandı.

Elbistan’da köpekbalığının atası sayılan 20 milyon yıllık megalodon dişi bulundu - 1

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, köpekbalığının atası olarak bilinen ve yaklaşık 20 milyon yıllık olduğu değerlendirilen megalodon dişi bulundu.

Elbistan’da köpekbalığının atası sayılan 20 milyon yıllık megalodon dişi bulundu - 2

DİŞE BENZEYEN BİR NESNE BULDU

Elbistan’da bulunan linyit sahasındaki leonardit madeninden organik gübre üretimi yapan Yavuz Yurtsever adlı işletmeci, tesisindeki eleme çalışması sırasında dişe benzeyen bir nesne olduğunu fark etti. Bulduğu ilginç objeyi inceleyen Yurtsever, bir fosil mi yoksa leonardit madeni içerisinde başkalaşım geçirmiş taş mı olduğunu araştırmaya başladı.

Elbistan’da köpekbalığının atası sayılan 20 milyon yıllık megalodon dişi bulundu - 3

Tanıdıkları vasıtasıyla da bu alandaki uzmanlarla iletişim kuran Yurtsever, bir yandan da sosyal medya üzerinden paylaşım yaparak bulduğu objeyle ilgili kafasında oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırmak istedi.

Elbistan’da köpekbalığının atası sayılan 20 milyon yıllık megalodon dişi bulundu - 4

UZMAN GÖRÜŞÜ ALINDI

Kısa süreli çalışmanın ardından Yurtsever’in tahminlerini doğrulayan sonuçlar ortaya çıkmaya başladı. Yurtsever’in, yerin metrelerce altındaki maden tabakasından çıkardığı objenin, okyanusta yaşayan ve soyları tükenen megalodona ait diş olabileceği görüşü ağırlık kazandı. Araştırması süren Yurtsever’e, Fransa’nın Bordeaux kentindeki bir akademisyen ulaştı. Fransız bilim adamı da fosilin, köpekbalığının atası olan megalodon dişi olduğu görüşünü belirtti.

Elbistan’da köpekbalığının atası sayılan 20 milyon yıllık megalodon dişi bulundu - 5

“DİŞİN MEGALODONA AİT OLDUĞU KESİNLEŞTİ”

Yurtsever, bu ilginç keşfiyle ilgili olarak, “Bu fosil, Afşin-Elbistan Linyitleri sahasındaki leonarditin hammadde ayrıştırma ayrıştırması esnasında ortaya çıktı. Köpekbalığının atası olan 20 milyon yıl önce soyu tükenen megalodon dişi. O dönemde Elbistan’da okyanusun çekilmesiyle ortaya çıkan devasa bir canlının dişi. Bazı üniversitelerde ilgili profesörlere incelettik diş olduğu ve megalodona ait olduğu kesinleşti. Sadece temizleme işlemi yapılacak ve ondan sonra da müzeye teslim edeceğiz” dedi.

Elbistan’da köpekbalığının atası sayılan 20 milyon yıllık megalodon dişi bulundu - 6

“NUH TUFANI İLE AYNI DÖNEMDE GERÇEKLEŞMİŞ OLABİLİR”

Elbistan ve çevresindeki okyanusun çekilmesinin Nuh Tufanı ile aynı dönemde gerçekleştiği yönünde tahminler bulunduğunu anlatan Yurtsever, “Şuan 1 kilo 612 kilogram ağırlığı var. Bu keşif, Elbistan’ın okyanus oluşumunu tamamladığını gösteriyor. Bilim adamlarının tahminlerine Nuh Tufanı’na denk gelen bir zaman, 20 milyon yıl önce nesli tükenen bir hayvana ait diş. Elbistan’ın da daha önceden okyanus olduğunu ispatlayan çeşitli fosiller dağlarda bulundu zaten” şeklinde konuştu.


Dişin temizliğinin de uzman ekiplerce yapılacağına değinen Yavuz Yurtsever, “Bu diş, arkeologlarca temizlenecek. Tahmini olarak 0,25 santimlik bir tabaka var. Dışındaki kayaç yapısı ve katılaşmış kısım ayrıldıktan sonra orijinal diş ortaya çıkacak. Orijinal dişi de müzeye teslim edeceğiz” dedi.,

Kaynak ntv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post 1500 balık vardı: Dev akvaryum patladı
Next post Denizi olmayan şehirden binlerce ton balık ihraç ediliyor