Eğirdir Gölü’nde istilacı türler 4 balık türünü yok etti

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, istilacı etçil türlerin Eğirdir ve Beyşehir göllerinde ‘ekokırım’a neden olduğunu belirtti.

Eğirdir Gölü

DUVAR – Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Eğirdir ve Beyşehir göllerinin bir zamanlar hem yörenin hem ülkenin doğal su ve su ürünleri kaynağı olduğunu ancak son yıllarda doğal balık türlerini bulmanın imkansız hale geldiğini söyledi. 

Eğirdir Gölü’nde dört balık türünün yok olduğunu söyleyen Dr. Kesici, bunda en büyük etkenin istilacı türler olduğuna dikkat çekti. 

Dr. Kesici, göllerde doğal balık türlerini bulmanın imkansız hale geldiğini ifade etti. 

‘BAZI TÜRLER DE RİSK ALTINDA’

DHA’nın haberine göre, 1970’lerden önce başlatılan ve hala devam eden balıklandırma çalışmalarıyla göllere bırakılan türlerin istilacı olduğunu kaydeden Dr. Kesici, dişli Alman balığı, İsrail sazanı, kadife balığı, gümüş balığı gibi etçil türlerin tavuk kümesine bırakılan tilki gibi göldeki doğal balık türlerinin neslinin tükenmesine neden olduğunu söyledi. Kesici, “Etçil olan dişli Alman balığı, gölde besin bulamayınca bu kez kendi yavrularını yiyerek (kanibalizm) kendi popülasyonunun da yok olma seviyesine gelmesine neden olmuştur” dedi.

İstilacı etçil türlerin Eğirdir ve Beyşehir göllerinde ‘ekokırım’a neden olduğunu belirten Kesici, “İstilacı türler yerleştikleri ortamın ekolojik özelliklerini değiştirir. Eğirdir ve Beyşehir göllerine aşılanan etçil balık türleri de yerli sazangiller üzerinde baskı kurarak 10 türün en az 4’ünün neslinin tükenmesine, diğer türlerin popülasyonunun da aşırı oranda azalmasına neden oldu. Doğal göllerimizin biyolojik olarak yok edilmesine neden olmuştur. Eğirdir’de doğal türler kavinne, eğrez, sıraz ve gökçe balıklarının türlerinin nesli tamamen tükenmiştir. Çapak (sazan), sivrisinek, çöpçü, dişli sazancık, tatlısu kolyozu ve kaya balığı türlerinin de nesilleri ciddi düzeyde tükenme riski altında” diye konuştu. 

İlk kez 1933’te tespit edilen, ‘Eğirdir yöresinin hamsisi’ niteliğindeki kavinnenin avcılığının eski yıllarda çok kolay olduğunu anlatan Dr. Kesici, “Çapari benzeri oltaların göle atılıp çekilmesi adeta aynı zamanda olurdu. Oltalarda salkım şeklinde kavinneler tutulurdu. O nedenle yörede ‘atıve çekive’ deyimi balık avcılığında yer almaktaydı. Kavinneler aynı zamanda son yıllarda bölgede turizmi ve yaşamı olumsuz etkileyen gün sinekleriyle beslenirdi. Kavinnelerin nesli tükenince yörede gün sineği popülasyonu giderek arttı. Balıklandırma yapılmadan önce o kadar çok fazlaydı ki göl kıyısında, göle daldırılan ilistir kapla bile tutmak mümkündü” ifadelerini kullandı. Kaynak Duvar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Yumurtalarını ağızlarında taşıyan anne balıkların acıkınca yavrularını yediği keşfedildi
Next post 1500 balık vardı: Dev akvaryum patladı