Dalış rekortmeni Şahika Ercümen Van Gölü’ne daldı. Bölge halkı buraya ‘Van denizi’ diyor. Gerçekten uçsuz bucaksız bir deniz, derinliği 400 metre.

Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, mavi sulardaki kirlilik konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Van Gölü’nde sıfır atık dalışı yaptı.

Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, ‘Dünya Çevre Günü’ kapsamında Van’a geldi. Akdamar Adası yakınlarında Van Gölü’ne iki kez sıfır atık dalışı gerçekleştiren Ercümen, bu etkinlikle kirliliğin en önemli etkenlerinden olan plastik atıklar ve sulardaki kirliliğe dikkati çekti.

Ercümen, her yıl 15 Nisan-15 Temmuz döneminde Van Gölü’ne dökülen tatlı sulara akın eden ve bu yolculuk sırasında karşısına çıkan engelleri adeta uçarak aşmaya çalışan inci kefali göçünün en güzel görülebildiği Deli Çay’da da balıkların zorlu yolculuğunu izledi.

Su sporları ve çevre koruma etkinlikleri kapsamında Van Gölü’ne sürekli geldiğini anlatan Ercümen, “Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölü. Bölge halkı buraya ‘Van denizi’ diyor. Gerçekten uçsuz bucaksız bir deniz, derinliği 400 metre.

Dolayısıyla içinde birçok gizlilik ve doğayla ilgili vereceği pek çok mesaj var. Biz de bilim insanlarının yaptığı araştırmaların küçük parçası olmaya ve belgeselini yapmaya çalışıyoruz. Bugün de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın desteğiyle Dünya Çevre Günü kapsamında buradayız” ifadelerini kullandı.

Van Gölü’nün meraklıları için iyi bir yer olduğunu dile getiren Ercümen, sözlerini şöyle tamamladı:

“2013’te burada dünya rekorunu kırarak dalışla ilgili bir başlangıç yaptık. O yıllarda bir dalış okulu vardı, keşke daha çok okulu olsa. Çünkü Van Gölü’nün altında çok özel, farklı yapılar var. ‘Van Gölü mercanları’ dediğimiz mikrobiyalitler var.

Bu mikrobiyalitlerde ‘mercan balığı’ dediğimiz yeni bir tür keşfedildi. Yüksek irtifada dünyanın en yüksek göllerinden bir tanesi. Dolayısıyla burada yapılacak çalışmaları aynı zamanda profesyonel seviyesinde bir antrenman niteliğinde.” (AA) Kaynak Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post İnci kefalinin muhteşem yolculuğu. ‘İnci kefalleri 3 yaşına geldiğinde yolculuğu başlar’
Next post Bu balıkları sadece martılar avlayabiliyor. 15 Nisan ile 15 Temmuz arasındaki üreme ve yumurtlama döneminde insanlar tarafından avlanması yasak olan inci kefallerini bir tek martılar avlayabiliyor.