Depremden zarar gören avcılık yapan balıkçılık ve su ürünleri yetiştiricilik tesislerimizin desteklenmesi kararı 03 Mayıs 2023 Tarihli Resmî Gazete

CUMHURBAŞKANI KARARI 03 Mayıs 2023 Tarihli Resmî Gazete

Avcılık yapan balıkçılık ve su ürünleri yetiştiricilik balıkçılık destek tutarları (Karar Sayısı: 7220) ile (Karar Sayısı: 7221), 3 Mayıs 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

03 Mayıs 2023 Tarihli Resmî Gazete

Sayı: 32179

CUMHURBAŞKANI KARARI

Karar Sayısı: 7220

Ekli “Depremden Zarar Gören İllerde Deniz ve İç Sularda Avcılık Yapan Balıkçıların Desteklenmesine İlişkin Karar”ın yürürlüğe konulmasına, 5488 sayılı Tarım Kanununun 19 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir.

2 Mayıs 2023

Recep Tayyip ERDOĞAN

CUMHURBAŞKANI

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle afet bölgesi ilan edilen illerde deniz ve iç sularda avcılık yapan balıkçılık gemisi sahipleri ile üretim tesisleri ve zarar gören su ürünleri yetiştiricilik işletmelerinin desteklenmesi kararlaştırıldı.

balıkçılık tekneleri

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle afet bölgesi ilan edilen illerde deniz ve iç sularda avcılık yapan balıkçı gemisi sahipleri, gerçekleştiremedikleri avcılık faaliyetinden dolayı oluşan gelir kayıplarını karşılamak ve avcılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini temin etmek üzere desteklenecek.

Adana ve Hatay’a kayıtlı ve 6 Şubat ve öncesi itibarıyla geçerli su ürünleri ruhsat tezkeresine sahip olan, denizde faaliyet gösteren balıkçı gemilerinin tamamına gemi başına, 6 Şubat 2023 ve 31 Aralık 2023 tarihleri arasında bir defaya mahsus olmak üzere destekleme ödemesi yapılacak.

Boy grubuna göre, 0-4,99 metre balıkçılık gemileri için Adana’da 5 bin lira, Hatay’da 10 bin lira, 5-9,99 metre balıkçılık gemileri için Adana’da 7 bin 500 lira, Hatay’da 15 bin lira, 10-11,99 metre balıkçılık gemileri için Adana’da 10 bin lira, Hatay’da 20 bin lira, 12-14,99 metre balıkçılık gemileri için Adana’da 15 bin lira, Hatay’da 30 bin lira destek verilecek.

Gemi başına destek miktarı, 15-19,99 metre uzunluğundaki balıkçılık gemileri için Adana’da 20 bin lira, Hatay’da 40 bin lira, 20-29,99 metre balıkçı gemileri için Adana’da 25 bin lira, Hatay’da 50 bin lira, 30 metre ve üstü balıkçı gemileri için ise Adana’da 30 bin lira, Hatay’da 60 bin lira olacak.

Afet bölgesi ilan edilen illerden Adana, Adıyaman, Elazığ, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’ya kayıtlı, 6 Şubat ve öncesi itibarıyla geçerli ruhsat tezkeresine sahip iç sularda faaliyet gösteren balıkçı gemileri için de destek ödemesi yapılacak.

Buna göre, gemi başına destek tutarı, 0-4,99 metre balıkçı gemileri için 3 bin 500 lira, 5-7,99 metre balıkçı gemileri için 4 bin 250 lira, 8-9,99 metre balıkçı gemileri için 5 bin 250 lira, 10-11,99 metre balıkçı gemileri için 6 bin lira olarak belirlendi.

Su ürünleri yetiştiricilik işletmelerine verilecek destek

Diğer kararla da 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle afet bölgesi ilan edilen illerde üretim tesisleri zarar gören su ürünleri yetiştiricilik işletmelerinin faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak üzere desteklenmelerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Bu kapsamda, söz konusu illerde il-ilçe tarım müdürlüklerince hasar tespiti yapılarak kayıt altına alınmış üretim tesisleri zarar gören ve 6 Şubat tarihi veya öncesinde Su Ürünleri Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olup yetiştiricilik belgesine sahip olan su ürünleri yetiştiricilerine, 6 Şubat 2023 -31 Aralık 2023 tarihlerinde bir defaya mahsus olmak üzere destekleme ödemesi yapılacak.

İşletmelere, adet başına 0,2 lira balık yumurtası yardımı, adet başına 1 lira yavru balık yardımı, kilogram başına 30 lira porsiyon balık yardımı, adet başına 250 lira anaç balık yardımı yapılacak.

İşletmenin desteklen faydalanabileceği miktarın hesaplanmasında hasar tespiti yapılarak kayıt altına alınan miktarlar dikkate alınacak.

Kararlar, 6 Şubat’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Depremden Zarar Gören İllerde Deniz ve İç Sularda Avcılık Yapan Balıkçıların Desteklenmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 7220) ile Depremden Zarar Gören Su Ürünleri Yetiştiricilik İşletmelerinin Desteklenmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 7221), 3 Mayıs 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Balıkçılık destek tutarları

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle afet bölgesi ilan edilen illerdeki deniz ve iç sularda avcılık yapan balıkçı gemisi sahiplerinin, gerçekleştiremedikleri avcılık faaliyetinden dolayı oluşan gelir kayıplarını karşılamak ve avcılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini temin etmek üzere desteklenmesi amacıyla çıkartılan Karara göre,

Adana ve Hatay illerine kayıtlı ve 6 Şubat 2023 tarihi ve öncesi itibarıyla geçerli su ürünleri ruhsat tezkeresine sahip olan, denizde faaliyet gösteren balıkçı gemilerinin tamamına, Kararda belirtilen miktarlara göre gemi başına, 6 Şubat 2023 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında bir defaya mahsus olmak üzere destekleme ödemesi yapılacak.

Afet bölgesi ilan edilen illerden Adana, Adıyaman, Elazığ, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerine kayıtlı olarak iç sularda faaliyet gösteren balıkçı gemilerine de belirlenen tutarda destekleme ödemesi yapılacak.

Su ürünleri yetiştiricilik destekleri

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle afet bölgesi ilan edilen illerde üretim tesiseri zarar gören su ürünleri yetiştiricilik işletmelerinin faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak üzere desteklenmesi amacıyla yayımlanan Karar uyarınca;

 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle afet bölgesi ilan edilen illerde, tarım ve orman müdürlüklerince hasar tespiti yapılarak kayıt altına alınmış, üretim tesisleri zarar gören ve 6 Şubat 2023 tarihi veya öncesinde Su Ürünleri Bilgi Sistemine (SUBİS) kayıtlı yetiştiricilik belgesine sahip olan su ürünleri yetiştiricilerine, bir defaya mahsus olmak üzere destekleme ödemesi yapılacak.

Bir işletmenin desteklemeden faydalanabileceği en fazla miktar, Tarım ve Orman Bakanlığından onaylı proje kapasitesinde belirtilen miktarla sınırlı olacak.

6 Şubat 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek

–– Depremden Zarar Gören İllerde Deniz ve İç Sularda Avcılık Yapan Balıkçıların Desteklenmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 7220)

–– Depremden Zarar Gören Su Ürünleri Yetiştiricilik İşletmelerinin Desteklenmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 7221)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Çanakkale Boğazı’ndaki Zehirli Pusula Denizanaları Balık Popülasyonunu Olumsuz Etkiliyor. 1,5 metreyi bulan tentaküllere (dokunaç) sahip denizanalarına karşı halkı duyarlı olmaları konusunda uyardı.
Next post Prof. Dr. Hakan Sert ‘Balıkçı ağları deniz kaplumbağalarının ölümüne neden oluyor’ Normalde 5-10 katı daha büyüklüğe ulaşıyorlar.