ASOF Federasyonumuz yönetim kurulu ve yarışma görevlileri göldeki olumsuzlukların giderilmesi için ilgili alanda

Amatör ve Sportif  Olta Balıkçılığı Federasyonu  ASOF Yönetim Kurulu Başkanı Serkan İnanç yarışmanın ertelenmesi ile ilgili açıklaması;  yarışma  hazırlıkların yapılması amacıyla yarışma sahasında, ASOF TÜRKİYE 2022 Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması’nın başlamasına 4 gün kala göldeki balıkların kıyıya yakın ve halsiz olarak yüzmesi durumu tespit edilmiştir.

 İl Tarım Müdürlüğüne tarafımızca bilgi verilmiş olup bu durum her geçen gün artmış ve gölde balık ölümlerine rastlanılmıştır.  1 ve 2 ekim günleri İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri  su ve balık numuneleri alarak labatuvara incelenmek üzere gönderildiği bilgisini aldık.

3 ekim 2022 tarihinde sabah 06.30’da yarışmaya başlanıldığını  fakat hemen sonrasında balıkların kıyıya yakın halsiz yüzmelerinin görülmesi nedeniyle farklı illerden gelen 29 takım kaptanları ile toplantı yapıldığını belirtti.

4 Ekim 2022 Salı günü 15.00’de takım kaptanlarının katılımı ile tekrardan yapılan toplantıda tüm takımlar tarafından verilen ortak öneriler sonrasında federasyonumuzca alınan karar gereği gölde olan olumsuzluklar nedeniyle yarışmanın bir sonraki yıla ertelenmesi, kıyıya yakın yüzen balıkların başkaları tarafından toplanmaması için 5 Ekim 2022 Çarşamba günü 12.00’a kadar takımların sektörlerinden ayrılmamaları kararı alınmıştır.

 5 Ekim 2022 Çarşamba günü de tüm takımların alandan ayrılması istenilerek yarışma sonlandırılmıştır.

Federasyon  görevlileri olarak kıyılarda ölen balıkların olumsuzluk olmasın insanların bu balıkları toplamasın amacıyla alanı terk etmedik. İl Tarım Müdürlüğü ve Jandarma personeline yardımcı olmak için tüm takım ve federasyon görevlileri ile yardımcı olmaya çalıştık.  İl Tarım ve Jandarma kolluk kuvvetleri  siz gidebilir biz kontrol altına alırız dedikleri anda biz sahayı terk edeceğiz dedi.

Ayrıca Yarışmanın ertelenmesi hakkında  ve göldeki olumsuzlukları da dile getiren bilgilendirme yapmıştır

T.C. BOLU VALİLİĞİNE

                                                                                            BOLU

Tarih   : 06.10.2022

Sayı     : 2022/R

Konu   : 2 – 8 Ekim 2022 Tarihlerinde Bolu İli, Gölköy Baraj Gölü’nde gerçekleşecek olan ASOF TÜRKİYE 2022 SPORTİF SAZAN BALIĞI YAKALAMA YARIŞMASI’nın ertelenmesi hakkında

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’ nün 24.06.2022 Tarih, E-67852565-140.06-6085629 Sayılı izni ile Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiricilik Yılı (IYAFA 2022) Etkinlikleri kapsamında federasyonumuzca yapılması planlanan ASOF TÜRKİYE 2022 Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması’nın başlamasına 4 gün kala göldeki balıkların kıyıya yakın ve halsiz olarak yüzmesi durumu tespit edilmiş, İl Tarım Müdürlüğüne tarafımızca bilgi verilmiş olup bu durum her geçen gün artmış ve gölde balık ölümlerine rastlanılmıştır.   

1 Ekim Cumartesi ve 2 Ekim Pazar günleri İl Tarım Müdürlüğümüzce gölden su ve balık numuneleri alınarak laboratuvara incelenmek üzere gönderildiği bilgisine ulaşılmış, Pazar günü akşamüzeri göldeki balık ölümlerinde azalma görüldüğü ve kıyıya yakın yüzen balık görülmediğinden 3 Ekim 2022 Pazartesi sabahı 06.30’da yarışmaya başlanılmış fakat hemen sonrasında balıkların tekrardan kıyıya yakın yüzmelerin devam ettiği gözlemlenerek değişik illerden yarışmaya katılan 29 Takım kaptanının katılımı ile toplantı yapılmıştır.

4 Ekim 2022 Salı günü 15.00’de takım kaptanlarının katılımı ile tekrardan yapılan toplantıda tüm takımlar tarafından verilen ortak öneriler sonrasında fererasyonumuzca alınan karar gereği gölde olan olumsuzluklar nedeniyle yarışmanın bir sonraki yıla ertelenmesi, kıyıya yakın yüzen balıkların başkaları tarafından toplanmaması için 5 Ekim 2022 Çarşamba günü 12.00’a kadar takımların sektörlerinden ayrılmamaları kararı alınmış, 5 Ekim 2022 Çarşamba günü de tüm takımların alandan ayrılması istenilerek yarışma sonlandırılmıştır.

Federasyonumuz yönetim kurulu ve yarışma görevlileri göldeki olumsuzlukların giderilmesi için ilgili alanda kalarak kurumlarımıza destek olmaya devam etmektedir.

Gereğini bilgilerinize saygılarımızla arz ederiz.

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu

      ASOF Yönetim Kurulu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post ASOF SAZAN BALIĞI YAKALAMA YARIŞMASI GÖLDE BALIK ÖLÜMLERİ NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ
Next post ‘BALIĞIMI YİYORUM SAĞLIKLI KALIYORUM’ PROJESİ İLE İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM VERİLDİ