Yok böyle şenlik! 15’inci Turna ve Tatlısu Levreği Şenliği, Amatör Balıkçılık Federasyonu (ABAF) tarafından organize edilen etkinliğe katılan 7’den 70’e herkese unutulmaz 3 gün yaşattı.

ABAF, Kocaeli Kandıra İlçesinde bu yıl 15’incisi gerçekleştiren Turna ve Tatlısu Levreği Şenliği katılan 7’den 70’e herkese unutulmaz 3 gün geçirtti. Katılan aileler halat çekme ve çuval yarışının yanı sıra, yumurta , simit , yoğurt yeme yarışmalarıyla eğlenirken, 20 ilden gelen birbirinden usta balık avcısı en büyük Turna ve Levreği yakalamak için yarıştı.

Amatör Balıkçılık Federasyonu  tarafından organize edilen ve bu  yıl 15’incisi yapılan Turna ve Tatlısu Levreği yarışmasına, Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün izni, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kocaeli Kent Konseyinin  katkılarıyla, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Belediyesi işbirliğinde Kandıra  Kaymaz  ve Ütük Göletinde gerçekleştirildi.

Şenliğe katılan aileler halat çekme ve çuval yarışının yanı sıra, yumurta , simit , yoğurt yeme yarışmalarıyla eğlenirken, 20 ilden gelen birbirinden usta balık avcısı en büyük Turna ve Levreği yakalamak için yarıştı.

Yok böyle şenlik!

Amatör Balıkçılık Federasyonu (ABAF)  taraafından organize edilen ve bu  yıl 15’incisi yapılan Turna ve Tatlısu Levreği, Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün izni, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kocaeli Kent Konseyinin  katkılarıyla, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Belediyesi işbirliğinde Kandıra  Kaymaz  ve Ütük Göletinde gerçekleştirildi.

20 İLDEN KATILIM

Yaklaşık 20 ilden aileleri ile birlikte şenliğe katılan doğa ve balık tutkunları, 3 gün boyunca Kandıra’nın güzel doğasıyla baş başa olmanın keyfini yaşadılar. Şenlik kapsamında Amatör Balıkçılık Federasyonu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Kocaeli Kent Konseyi  Yerel Destek Programı kapsamında hazırlamış olduğu “Haydi çocuklar! temiz çevre ve sağlıklı yaşam için el ele” projesi kapsamında   Göl ve çevresinde  temizlik çalışması yapıldı. Kandıra Belediyesi, Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı, Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi ve Lider Gençlik ve İzcilik Spor Kulubü işbirliği ile düzenlenen  etkinlikte,   çocuklar aileleri ile birlikte  temizlik yaptı.

TATLI REKABET

Geçmiş yıllara nazaran   daha kapsamlı  ve geniş katılımlı gerçekleştirilen şenlik, çeşitli eğlencelere, tatlı rekabete ve heyecana sahne oldu. Şenliğe katılan çocuklar çeşitli eğlencelerle doyasıya eğlenirken, balık tutkunları ise en büyük  balığı ve en çok balıkları yakalamak için birbirleri ile kıyasıya yarıştı. Kocaeli İl Jandarma komutanlığı çocuklara özel etkinlik alanına kurduğu mini pentatlon sahası ile tüm çocukları eğlendirdi. Ayrıca Jandarmanın alana getirdiği arama bulma ve iz takip köpeklerinin gösterilerini çocuklar ilgiyle izledi.

MÜZİK EŞLİĞİNDE 

Jandarma Komutanlığı  tarafından,  ayrıca Kocaeli’nde ikamet eden  depremzede aileleri ve çocuklarıda şenliğe davet ederek  eğlenmlerini sağladı.Hareketli müzikler, Kandıra’ya özgü klarnet dinletisi eşliğinde yapılan halat çekme, çuval yarışı, yumurta yarışı, simit yeme yarışı, yoğurt yeme yarışması Lider Gençlik ve İzcilik Spor Klubü gösterileri, Kartepe belediyesi Çocuk mehteran gösterileri kültürel oyunlarının ardından, Kamader Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan  Yardımcısı Prof.Dr. Halim Aytekin Ergül Doğa, Çevre ve Mevzuat ile ilgili çocuklara bilgilendirme semineri verdi. Kamp ateşinin yakılması ile şenlik iyice hareketlendi.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL

Birbirinden renkli görüntülere sahne olan şenlikte ilk günün akşamından itibaren balıkçılar göl kıyısında oltalarını suya bıraktı. Yarışmalar sonunda dereceye girenlere ödülleri  protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Engin Uztürk emeği geçen kurum ve STK ların tamamını sayarak  teşekkür ettiği konuşmasında  “ Önümüzdeki sezonda yine birlikte olmayı  ümit ediyorum. Lojistik anlamda güzel bir organizasyon geçirdik. Katılan ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

GÜZEL ATMOSFERDE

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan,  organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ettiği konuşmasında, ” Kandıra Belediyesi olarak böylesi güzel organizasyonlarda  biz elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. İnşallah bir daha ki dönemde de sizlerle birlikte  olmaktan onur duyacağız. Güzel bir atmosferde güzel bir hava da böylesi güzel bir kalabalıkla katılımınız için teşekkür ediyorum. Rabbim birlik beraberliğimizi bozmasın ” dedi.

64 BALIK  YAKALANDI

Kandıra Ütük Gölet’inde düzenlenen şenliğe 270 kişi balık tutma yarışmasına, çocuk oyunlarına ise yaklaşık ve 750 çocuk katıldı. Çocuk oyunlarına katılan tüm çocuklara olta takımı hediye edildi. Balık tutma yarışması çerçevesinde yaklaşık 64 balık yakalanırken en büyük balık 86 santim boyundaki  turna balığı oldu. En büyük levrek yarışmasında İsmail Demir 37 cm ile birinci olurken, en çok balık tutma yarışmasında Cevat Sezer 5 balıkla birinci, Necdet Başaran 3 balıkla ikinci, Okan Eren 3 balıkla üçüncü oldu. Turna balığında Ertan Kocatürk 86 cm turnası ile birinci oldu. Turnada en çok balık yakalama kategorisinde Enes Gülmez 2 balıkla birinci, Recep Karademir 1 balıkla ikinci , Mitat Koç 1 balıkla üçüncü oldu.

Kaynak noktagazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post BALIKÇILIK VE SU ÜRÜNLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DUYURDU. DESTEKLEME BAŞVURULARI 19 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR
Next post İç sulardaki av yasağı 16 Haziran itibarıyla sona erdi