Çizgili kedi balıkları su altı kamerasıyla görüntülendi

Read Time:1 Minute, 36 Second

Doğu Akdeniz koylarında, popülasyonu hızla artan istilacı türdeki çizgili kedi balıkları su altı kamerasıyla görüntülendi.

Su Altı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, dalıgıçlarla Yayladağı ilçesindeki Hırlavuk koyuna dalış gerçekleştirdi. 15 metre derinliğe dalan Ceylan ve beraberindeki ekip, Doğu Akdeniz’deki canlı türlerini su altı kamerasıyla görüntüledi. Görüntülere, aslan balığı ile leopar vatozun yanı sıra küresel iklim değişikliğiyle Akdeniz’e gelen ve sayıları her geçen gün artan çizgili kedi balıkları da yansıdı.

Belgesel yapımcısı Ceylan, çok sayıda canlı türüne ev sahipliği yapan Doğu Akdeniz’deki koyların, bentik alanda (su kütlesinin en dibindeki ekolojik bölge) yaşayan deniz canlılarının Türkiye kıyılarına ilk giriş yaptığı yer olarak bilindiğini söyledi.

“İNANILMAZ YAYILIM GÖSTERİYOR”

Gerçekleştirdikleri dalışla bu bölgedeki türleri su altı kamerasıyla görüntülediklerini aktaran Ceylan, şöyle devam etti:

“Denizlerde istilacı türlerin başında aslan balıkları geliyor. Devamında uzun dikenli deniz kestaneleri inanılmaz bir popülasyon artışıyla neredeyse derinlerin hakimi konumuna geldi. 2016 yılında Türkiye kıyılarında ilk kaydı verilen çizgili kedi balığı şimdi inanılmaz yayılım gösteriyor. Indo-Pasifik kökenli türü yıllar önce Filipinler’de görüntülemiştim.”

Ceylan, kedi balığının ekonomik bir değerinin bulunmadığını, dikenlerinin de de son derece zehirli olduğunu belirtti.

Ceylan, “Tahrik edip yakalamaya çalışılmazsa dalgıçlar için bir tehlikesi olmaz. Ancak, avcılık yaparken oltanıza takılması ve sizin dokunmanız çok riskli. Uzak Doğu’da birçok ülkede yaralanma vakaları kayıtlanmıştır. Bilim insanları uyarılarında, öldürücü olabileceklerini belirtiyor olsa da henüz böyle bir kayıt yok ya da duyulmamıştır” diye konuştu.

“DİKENİN BATTIĞI BÖLGEYE SICAK SU UYGULANMALI”

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Köşker de “Çizgili kedi balıklarının zehir bezleri, sırt ve göğüs yüzgeçlerindeki omurgaya bağlı dikenlerde bulunur. Zehirlenme durumunda önemli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Çizgili kedi balığının dikeni battığında, zehir bezi hücrelerini çevreleyen kılıf yırtılır ve zehir yaraya salınır. Zehirlenme durumunda yaralanan bölgede ağrıya neden olur, bunu morarma, uyuşukluk ve şişme izler. Zehirlenme durumunda dikenin battığı bölgeye sıcak su uygulanması ve hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı. (AA) Kaynak sözcü

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Baraj gölünde avlanan gümüş balığı, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor
Next post ASOF 2022 TÜRKİYE TURNUVASI TURNA BALIĞI YAKALAMA FİNAL YARIŞMASI
%d blogcu bunu beğendi: