Home / Genel / Caydırıcılık koskoca bir sıfır! / İlhan BAL

Caydırıcılık koskoca bir sıfır! / İlhan BAL

Caydırıcılık koskoca bir sıfır!

Geçtiğimiz aylarda Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden almış olduğumuz görüş ile bazı Kamu Kurum ve Kuruluşları ile yapmış olduğumuz çalışma sonrasında BEYŞEHİR GÖLÜ’nde ” ELEKTROŞOK ” ile Balık Katliamı yapan 1 Kişiye ” BİYOLOJİK DENGEYİ TAHRİP ETTİĞİ ” gerekçesiyle ÇEVRE KANUNU’nun 9.maddesi uyarınca Türkiye’de ilk kez 60.163 TL. lik İdari Para Cezası uygulanmıştı. İsimlerini tek tek sayamadığımbir çok gönlü güzel insanın emeği olmuştu bu çalışmada.

22 Kasım 2019 Tarihli ve 30956 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 01 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan Su Ürünleri Kanunu’nda ELEKTROŞOK ile Balık katliamı yapmanın cezası 10 BİN Lira olarak belirlendi. Bu tutar Milli Park Sahalarında 20 BİN lira olarak uygulanacak. Emsal bir uygulama varken, ceza tutarı emsal niteliğindeki bu tutarın neden daha altına düşürülür anlamak mümkün değil !

Bu şekildeki bir katliam yöntemine HAPİS CEZALARI getirilmesini yıllardır hep talep ettik, ama söz dinletemedik. ( 2003 yılı öncesinde HAPİS CEZASI mevcut Kanun’da vardı ve AB ‘ne uyum gerekçesi ile o yıllarda Kanun’dan çıkartıldı. )

Yeni düzenlenen Su Ürünleri Kanunu’na baktığımızda bir takım suçlara HAPİS CEZALARI getirildiğini görüyoruz. ELEKTROŞOK ile KATLİAM YÖNETİMİNE HAPİS CEZASI getirilmesi için daha ne yapmalıyız idrak edebilmiş değilim.

Su Ürünleri Kanunu’nda bu suça uygulanacak İPC. tutarının Çevre Kanunu’nun 9. maddesinde yer alan hususun ihlali neticesinde uygulanan 60.163 TL.lik tutar ile eşdeğer tutulup, suçu işleyenlere ayrıca TCK 174 maddesindeki Hapis Cezalarının uygulanması için gerekli düzenlemeyi dün yayımlanan Yeni Su Ürünleri Kanunu’nda uygulamaya koymak çok mu zordu ?

Yeni Kanun’da yer alan 10 BİN liralık tutar maalesef yine caydırıcı olmaktan uzak…!

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

Adana’da Seyhan Baraj Gölü’nde bir balıkçı teknesi su alarak battı.

Adana’da Seyhan Baraj Gölü’nde bir balıkçı teknesi su alıp battı. Teknedeki 2 kişiden Fatih Gözüküçük kurtarılırken, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Oltacı Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Oltacının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..