Deniz yüzeyi 100 binden fazla ölü balıkla kaplandı

Read Time:1 Minute, 31 Second

3 bin metrekareye yayılmış halde 100 binden fazla ölü mavi mezgit bulundu. Fransa Denizcilik Bakanı Annick Girardin, görüntülerin şok edici olduğunu ifade ederek, olayla ilgili soruşturma başlatılması talimatını verdi.

Fransa'da deniz yüzeyi 100 binden fazla ölü balıkla kaplandı - 1

100 BİNDEN FAZLA BALIK DENİZE DÖKÜLDÜ

Biscay Körfezi’nde dünyanın en büyük ikinci balıkçı trolü Margiris Gemisi’nden 100 binden fazla ölü mavi mezgit denize döküldü. Deniz canlılarını korumak için çalışmalar yapan sivil toplum örgütü Sea Shepherd’ın Fransa ofisi, ölü balıkların ülkenin Atlantik Okyanusu kıyısında yaklaşık 3 bin metrekarelik alana yayıldığını duyurarak duruma tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, “La Rochelle açıklarındaki Biscay Körfezi’nde şu anda yaşanan durum bu. Dünyanın en büyük ikinci trol balıkçı teknesi olan (Avustralya’da yasak) Margiris de dahil olmak üzere bölgede 4 trol gemisi faaliyet gösteriyor” denildi.

Fransa'da deniz yüzeyi 100 binden fazla ölü balıkla kaplandı - 2

Deniz yüzeyindeki ölü balıkları tespit eden Sea Shepherd’e göre mavi mezgitler, 4 gemi tarafından bölgede işletilen endüstriyel balıkçılığın kurbanı oldu.

Sea Shepherd Fransa Lideri Lamya Essemlali, bu balıkların hedeflenmediğini, devasa ağlara yakalandıklarını ve gemide yer kaplamamaları için tekrar denize atıldıklarını iddia etti.

Fransa'da deniz yüzeyi 100 binden fazla ölü balıkla kaplandı - 3

Ancak Sea Shepherd’ın suçladığı 4 gemiden biri olan Margiris, suçlamaları reddederek olayın “kaza” olduğunu açıkladı.

Fransa'da deniz yüzeyi 100 binden fazla ölü balıkla kaplandı - 4

“ÇOK NADİR GÖRÜLEN BİR OLAY”

Gemi adına Pelajik Dondurucu-Trol Birliği (PFA) tarafından yapılan açıklamada,

“Margiris gemisinin ağının ucundaki yırtık nedeniyle bir miktar mavi mezgit istemsiz olarak denize bırakıldı. Avrupa mevzuatına göre olay ve yakalanan miktarlar gemi seyir defterine kaydedilerek, gemi defterine rapor edilmiştir. Olay, geminin kayıt ülkesi olan Litvanya’daki yetkililere bildirildi” denildi.

Ağ yırtılması sonucu yaşanan sızıntının ‘çok nadir görülen bir olay’ olduğu belirtildi.

Fransa'da deniz yüzeyi 100 binden fazla ölü balıkla kaplandı - 5

Fransa Denizcilik Bakanı Annick Girardin ise ölü balıkların yer aldığı görüntüleri şok edici olarak nitelendirerek, soruşturma açılması talimatını verdi. Girardin, olayın seyir defterine bildirildiğini teyit ederken, yine de idari soruşturma talep etti. Girardin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İhlalin ispat edilmesi halinde sorumlu armatör hakkında yaptırım uygulanacaktır” ifadelerine yer verdi. kaynak ntv

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post ASOF, BALIKÇILIK VE SU ÜRÜNLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AVCILIK VE KONTROL DAİRE BAŞKANIMIZ MELİH ER’İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ
Next post Caretta carettalar için Türkiye’ye geldiler
%d blogcu bunu beğendi: