Bozcaada Limanı’nda deniz dibi temizlendi

    

Uluslararası Kıyı Temizliği Günü nedeniyle, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi ile Gestaş Deniz Ulaşım Turizm Tic. A.Ş. ortaklığında Bozcaada Limanı’nda deniz dibi temizliği gerçekleştirildi. Deniz dibinden yarım saatte 40 çuval çöp toplandı.

Her yıl Eylül ayının üçüncü haftasında kutlanan Uluslararası Kıyı Temizliği Günü dolayısıyla, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi ile Gestaş Deniz Ulaşım Turizm Tic. A.Ş. ortaklığında Bozcaada Limanı`nda deniz dibi temizliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Bozcaada Kaymakamı Muhammet Mustafa Kara, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Bozcaada Liman Başkanı Hüseyin Bilgin, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Funda Yalın, Gestaş Genel Müdürü Mahir Sevinç, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ekrem Şanver Çelik, ÇOMÜ Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof.Dr. Adnan Ayaz katıldı. `Denizlerimizi Koruyalım, Birlikte Yaşatalım` sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi`ne bağlı öğretim üyeleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dalgıçlarının gerçekleştirdiği etkinlikte deniz dibinden 40 çuval atık çıkarıldı. Hayalet balık ağları, lastik, cam ve plastik şişeler, metal teneke, plaj sandalyeleri, seramik tabaklar deniz dibinde yer alan çöpler olarak dikkat çekti. 

“Çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmamız gerekiyor”

Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ekrem Şanver Çelik, “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Gestaş arasındaki `Denizleri Koruyalım, Birlikte Yaşatalım` sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Eylül ayının 3. Haftasında kutlanan Uluslararası Kıyı Temizliği Günü dolayısıyla Bozcaada Limanı`nda deniz dibi temizliği etkinliği düzenledik. Bu etkinliğin amacı, tabi ki farkındalık oluşturmak, deniz kirliliğine dikkat çekmek. Bunun yanında bir nebze de olsa denizlerimizin temizliğine katkıda bulunmak. Denizlerimiz bizim yaşam kaynağımız, oksijen depomuz. Aynı zamanda besin kaynağımız. Ayrıca milyonlarca deniz canlısının yaşadığı bir alan. Balıkçılarımız için de geçim kaynağı. Denizlerimize çok iyi bakmalıyız, özellikle çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmamız gerekiyor. Görevimiz doğamızı, çevremizi korumak ve bu bilinçte nesiller yetiştirmek olmalı” sözlerine yer verdi.
(Nevin Yüksel) Kaynak Çanakkale Olay

About Post Author

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Previous post Zıpkınla 100 kiloluk orkinos avladı
Next post Bozcaada ve Marmara’nın mercanları araştırılıyor