Home / Genel / Amatör balıkçılar: ‘Geceler bize serbest olsun’

Amatör balıkçılar: ‘Geceler bize serbest olsun’

Amatör balıkçılar: ‘Geceler bize serbest olsun’

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle hafta içi saat 21.00-05.00 arası uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor. Kısıtlamadan en çok etkilenenler ise gece balık tutan amatör balıkçılar. İstanbul’da Bebek sahili ve Rumeli Hisarı sahil şeridinde görmeye alışık olduğumuz balıkçılar, kısıtlamalardan muaf olmak istiyor.

Gece saatlerinde tutulan balığın etinin daha lezzetli olduğunu iddia eden balıkçıların bir kısmı geceleri de sahile geliyor. Kısıtlamadan kaçak şekilde tutanlar olsa da birçok olta tutkunu kurallara uyduğunu söyledi. Sosyal mesafeye dikkat eden balıkçılar, kendileri için belirlenen çizgileri geçmiyor. Önceki gün 19.00’da balıktutmak için sahile geldiğini belirten Sami Özsalihli, “Bende balık tutma hastalığı var, bu bir bağımlılık. Tutmadığım zaman kötü hissediyorum kendimi. Balık tutmak bizim için yaşam tarzı, bence kısıtlamalardan muaf olmalıyız en azından amatör balık tutma belgesi olan kişiler” diyor.

‘SAAT 5 OLUR OLMAZ’

Kısıtlama biter bitmez sahile geldiğini belirten Ali Eminoğlu da balık tutkusunu şu sözlerle anlatıyor: “Gece 4’te uyanıyorum, akşamdan hazırlıklarımı yapmış oluyorum zaten. Saatin 05.00 olduğunu gördüğüm an atıyorum kendimi dışarı. Buraya geliyorum, karanlık gitmeden birkaç balık tutmaya çalışıyorum. Gece eti daha lezzetli olur balığın çünkü kendini uykuya almıştır, eti yumuşak olur.”

Amatör balıkçılar: ‘Geceler bize serbest olsun’

‘POLİS GÖRÜNCE SAKLANIYORUZ’

Kısıtlama saatinde de balık tuttuğunu söyleyen bir balıkçı, “Gece polis geldiğini görünce arka tarafta bir yere saklanıyoruz ki ceza yemeyelim. Bazıları da sağ olsunlar halden anlıyorlar. Bu bir tutku, bunun önüne geçemezsiniz ki. Pandemi girdi bizim de hayatımız allak bullak oldu” dedi. Balık tutanlardan Sami Özsalihli de (yanda) “Balık tutmak bizim için yaşam tarzı” diye konuştu. 

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

8 gün içinde 4 gri balina cesedi bulundu

ABD’de San Francisco Körfez Bölgesi’nde 8 gün içinde 4 gri balinanın cesedi bulundu. Balinalardan birinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Oltacı Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Oltacının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..