Home / Genel / Funda Demir

Funda Demir

Denizcilikte demirleme, iyi kaptanı kötüsünden ayıran bellibaşlı bir konu ise de bizler amatör balıkçılar için, altımızda birkaç bin grostonluk bir şilep olmadığına göre, teknemizin demirini funda veya vira etmek basit bir olaydır.

Belki teknemizin, demirimizin huyunu, suyunu bildiğimiz için, belki demirleyeceğimiz yerlerin dibini bildiğimiz için, belki genelde aynı yerlerde demirlediğimiz için, belki kullandığımız çıpa ince demir çubuklarından yapılmış olduğu ve zorladığımızda bu çubuklardan birinin veya ikisinin açılması ile teknemiz serbest kaldığı için, belki macerayı, uğraşmayı sevdiğimiz için belki de kırk yılda bir en kötü durumda demiri dezincirini de, ipini de denize hediye edebileceğimiz için. Oysa daha büyük teknelerde durum farklıdır. Demirlemek de demiri almak da bazen kolay olmayabilir.

Dikkat etmemiz gereken şeylerin başında demirleyeceğimiz yerin deniz akıntısının etkisinde olmaması mümkün olduğu kadar sert rüzgarlardan daha az etkilenecek yerde olması gelir.

Ayrıca rüzgarın teknemizi hangi tarafa çevirebileceğini tahmin etmeliyiz.

Diğer teknelerle ve karayla mesafede olmalıyız.Yazının devamı ve görselleri OLTACI DERGİSİ EYLÜL 2019 SAYISINDA
ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewformAbout Ali İhsan Üçbaş

Check Also

Buz tutan Çıldır Gölü’nde Eskimo usulü avcılık başladı

Dondurucu soğukların etkisiyle buzla kaplanan Kars-Ardahan sınırındaki Çıldır Gölü’nde, Eskimo usulü balık avcılığı yapılmaya başlandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.