Yeni doğan Akdeniz foku görüntülendi

Muğla’da Gökova Körfezi’ndeki bir mağarada dünyaya gelen Akdeniz foku yavrusu görüntülendi.

Yeni doğan Akdeniz foku görüntülendi

Akdeniz Koruma Derneği tarafından 2016’da hayata geçirilen ‘İzleme’ projesi kapsamında Akdeniz fokunun Gökova Körfezi’nde azalan yaşam alanlarını artırmak üzere bir doğal kıyı mağarasında türün üreme dönemlerinde kullanabileceği platform uygulaması yapıldı.

Bugüne kadar dünyada Akdeniz fokları için denenmeyen bu yöntem, ilk olma özelliği taşıyor.
Uygulama sayesinde nesli tehdit altındaki tür için potansiyel üreme ve dinlenme mağarası özellikleri taşıyan kıyı mağaralarının sayısı 4’ten 5’e yükseltilmiş oldu.

‘İzleme’ projesi çerçevesinde Gökova Körfezi’ndeki bir mağarada yeni doğan Akdeniz foku yavrusu görüntülendi. Koruma çabalarının olumlu sonuç vermesi sevinçle karşılandı.

Akdeniz Koruma Derneği İletişim Yöneticisi Esra Kartal, “Bundan sonra her görüntülenişinde bebek fokun büyümesine de tanıklık edeceğiz. Dünyada 600-700 arasında, Türkiye kıyılarında ise 100 kadar Akdeniz foku yaşıyor. Nesli tehlike altında bu türün her yeni bireyi, deniz koruma alanları ve Akdeniz fokunun neslinin devamı için umutları artırıyor” dedi. (DHA) kaynak sözcü

About Post Author

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Previous post Kirlilik ve küçük balık avcılığı müsilaj oluşumunu tetikliyor
Next post 2021 yılının Doğa fotoğrafları belli oldu