“Acıgöl’ü kaybediyoruz”

ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü’nden Dr. Mustafa Korkmaz, Afyonkarahisar ve Burdur sınırlarında yer alan, 200’e yakın kuş türünün yanı sıra endemik bitki ve hayvan türlerinin olduğu, tektonik kökenli Acıgöl’de karşılaştıkları tablonun vahim olduğunu söyledi. Korkmaz, “40 yıl önce 8 metre olan su seviyesi 1 metreye düşmüş. Tuzluluğun artması, iklim değişikliği buradaki birçok canlının yok olmasına yol açtı” dedi.

DENIZLI’DEKI ACIGOL KURAKLIKTAN OLUMSUZ ETKILENDI. GOLDEKI SU SEVIYESI 1 METRENIN ALTINA DUSTU. GOLDE BILIM INSANLARI TARAFINDAN INCELEME YAPILDI. (FOTO: DENIZ TOKAT / DENIZLI, DHA)
"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 1

‘TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’ kapsamında, dünya genelinde ortalama sıcaklıklardaki artışın, göllere ve göl ekosistemlerine etkilerini incelemek amacıyla geçen yıl ‘İklim değişikliği ve tuzlu göller ekolojisinin etkisi’ projesine başlandı.

"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 2

Proje yürütücülüğünün Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Erik Jeppesen’in üstlendiği, ODTÜ’lü akademisyenlerin yer aldığı çalışmalar kapsamında, 16 gölde küresel ısınmanın ve tuzlanmanın göl ekosistemleri ile canlılara yaptığı etkiler incelendi.

"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 3

Projede görev yapan bilim insanları, Denizli Afyonkarahisar ve Burdur sınırlarında yer alan, flamingo, angıt, kılıçgaga gibi 200’e yakın kuş türünün yanı sıra endemik bitki ve hayvan türlerinin olduğu tektonik kökenli Acıgöl’de de inceleme yaptı.

"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 4

Göldeki sudan, çevresindeki balçıklardan incelenmek üzere örnekler alındı.

ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü’nden Dr. Mustafa Korkmaz, inceleme yaptıkları alanlarda karşılaştıkları tablonun vahim olduğunu belirtti. 

"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 5

SON 50 YILDA YAKLAŞIK 40 GÖL KURUDU

Türkiye’deki son 50 yılda 40’a yakın gölün kuruduğunu belirten Korkmaz, kuraklık sorununa çözüm bulmak için önlem alınması gerektiğini dile getirdi.

"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 6

“BÜYÜK ÖLÇÜDE KURUMUŞ”

Burdur Havzası’ndaki göller için tehlike çanlarının çaldığını dile getiren Dr. Mustafa Korkmaz, “Burdur Gölü aşırı çekilmiş, Yarışlı Gölü ve Akgöl tamamen kurumuş durumda. Tuzlulaşma nedeniyle bu göllerde yaşayan canlı sayısı düşük seviyede. Acıgöl’de de maalesef aynı tabloyla karşı karşıyayız. Gölün ortalarına kadar yaklaşık 2 kilometre araçlarımızla ilerleyebildik. Büyük ölçüde kurumuş halde” dedi.

"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 7

1980’li yıllarda gölün 160 kilometre alana sahip olduğu bilgisini paylaşan Korkman, “Şu an bu rakam 50 kilometrekareye kadar düştü. 40 yıl önce 8 metre derinliğe sahip olan Acıgöl’de bu rakam 1 metrenin altına kadar düştü. Burada üreyen ve konaklayan yaklaşık 200 çeşit kuş türü vardı. Bunların birçoğuna artık burada rastlayamıyoruz. Bu habitatları maalesef kaybediyoruz” diye konuştu.

"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 8

ÖNLEM ÇAĞRISI”

İnceleme yaptıkları 16 gölün 6’sının tamamen kuruduğunu aktaran Dr. Korkmaz, “Kuraklığın temel nedenlerinden birisi iklim değişikliği. Ülkemizde tarımsal sulama vahşi boyutta. Daha çok su isteyen ürünlerin ekimi yapılıyor. Farklı ürün desenlerine yönelmeliyiz. Sulamayı kontrollü yapmalıyız. Meke, Bolluk, Tersakan gölleri gibi bu gölümüzü de kaybetmek üzereyiz.  Bu nedenle bir an önce önlem almamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 9
"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 10
"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 11
"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 12
"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 13
"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 14
"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 15
"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 16
"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 17
"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 18
"Acıgöl'ü kaybediyoruz" - 19

kaynak ntv

About Post Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Sazlıbosna Gölü yeşil tabaka ile kaplandı
Next post Kıyıdan 5 metre uzaklıkta, 1 metre derinlikte zehirli aslan balığı