Zıpkınla 35 kiloluk akya balığı avladı

Read Time:1 Minute, 17 Second

Çanakkale’de, 17 metre derinliğe dalan rekortmen dalgıç Ozan Önen, 35 kilo ağırlığında 1,5 metrelik akya balığı avladı.

Çanakkale’de, tüpsüz olarak zıpkınla 17 metre derinliğe serbest dalış yapan rekortmen dalgıç Ozan Önen (42), 35 kilo ağırlığındaki 1,5 metrelik akya balığını avladı. Önen, “15 dakikalık bir mücadele sonunda akyayı bota alabildim” dedi.

zipkinla-35-kiloluk-akya-baligi-avladi-9579-dhaphoto1.jpg

Zıpkınla balık avı eski milli takım sporcularından Ozan Önen, 7 Ekim’de Çanakkale Boğazı’nda yeni trofe (nadiren avlanabilen balık) yakalamak için denize açıldı.

Tüpsüz olarak 17 metreye gerçekleştirdiği dalışta Önen, 35 kilogram ağırlığında ve 1,5 metre boyunda akya balığı avladı. 25 yıldır zıpkınla balık avcılığı yaptığını söyleyen Önen, “O gün de o tarz bir balık avlamayı hedefleyerek dalış yapmıştım. Dalışın henüz başlarında, 17 metre derinlikte bir akya denk geldi. O gün su altında görüş çok netti. Zıpkıncı tabiriyle güzel poz verdi. Etkili bir atış yaptım. Atıştan sonra kısa sayılacak bir mücadele gerçekleştirdim. 15 dakikalık bir mücadele sonunda akyayı bota almak nasip oldu ve avı tamamladık. Oldukça iri bir balıktı. Fotoğraf çektirirken de kaldırmakta biraz zorlandım. Güzel bir trofe oldu. Bu tarz trofe balıklarını her zaman avlayamıyoruz” dedi.

Denizlerde bu tarz balıkların nadir görüldüğünü söyleyen Önen, “Bu bilinçsiz ve aşırı avcılıktan dolayı yaşanıyor. Zıpkınla balık avcılığı kurallara uygun yapıldığı zaman seçilebilir avcılık olduğu için en uygun, popülasyona en az zarar veren avlanma şekli çünkü av sırasında büyük ve küçük balık ayrımı yapabiliyoruz. Hedef balıklarımıza odaklanıyoruz. Bu da yaptığımız avların kalitesini artırıyor” diye konuştu. Kaynak halktv

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post ‘BALIĞIMI YİYORUM SAĞLIKLI KALIYORUM’ PROJESİ İLE İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM VERİLDİ
Next post Mahsur kalan 240 pilot balina öldü
%d blogcu bunu beğendi: