Nesli tükendi dendi, Batman’da ortaya çıktı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) akademisyenleri yarım asırdır görülmeyen ve dünyanın en çok aranan 10 balık türünden biri olan Batman bantlı çöpçü balığını buldu.

Nesli tükendi dendi, Batman’da ortaya çıktı

Dünyanın en küçük balık türlerinden biri olup maksimum standart boyu 3.6 santimetre olan Batman bantlı çöpçü balığı (Paraschistura chrysicristinae)  Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından kırmızı listeye alınarak neslinin tükendiğine inanılıyordu.

Shoal adlı Doğa Koruma Örgütü tarafından dünyanın en çok aranan 10 balık türü arasına yer alan Batman bantlı çöpçü balığının RTEÜ’lü akademisyenler tarafından Batman ve Diyarbakır illerinde bulunan iki farklı akarsuda yeniden keşfi bilim dünyasında çok dikkat çekti.

Doç. Dr. Cüneyt Kaya, şunları söyledi: ” Batman bantlı çöpçü balığı Teodor T. Nalbant tarafından tanımlanarak isimlendirildi. Bu tanımlama 1974 yılında Prof. Dr. Ali Kelle tarafından Batman Suyu ve Ambar Çayı’ndan toplanmış 4 birey ile yapıldı. Bilinen en büyük boyu 36 mm. 47 yıl önce tespit edilen bu örneklere bir daha rastlanılmadı.”

“Nihayet ilk fırsatta mesai arkadaşım Dr. Münevver Oral ile Batman Barajı’nın giriş suları olan iki farklı akarsuda bir saha çalışması gerçekleştirdik. Araştırma sırasında yakaladığım bazı çöpçü balıklarını ilk defa görmüştüm. Bölgede 12 yıldır aktif olarak çalıştığım için bu balıkların farklı olduğunu anlamakta zorlanmadım.”

“12 yıllık saha çalışması tecrübelerim süresince Paraschistura cinsini hiç görmemiştim. Batman bantlı çöpçü balığı Türkiye’deki Paraschistura cinsine ait tek türdür. Bu nedenle, Sarım Deresi’ndeki örnekleme sırasında yakaladığım çöpçü balıklarının daha önce gördüklerimden farklı olduğunu anlamama rağmen hangi cinse ait bir tür olduğunu hemen anlayamamıştım. Çünkü türün karakteristik özelliği olan dikey bantları, yakalandıktan kısa süre sonra stresten dolayı kaybolmuştu.”

“Deredeki çalışmanın sonlarına doğru yakaladığım son bireyde belirgin bantları görünce çok heyecanlandım. Hemen laptopumu açıp Batman bantlı çöpçü balığının orijinal çizimine baktım ve dünyada en çok aranan 10 balık türünden birini bulmuş olduk.” kaynak sözcü

About Post Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Sürükleye sürükleye getirdiler! Yakaladıkları balıklar tekneye sığmadı
Next post Sahilde görülen ‘mavi ejderha’ sosyal medyada viral oldu
%d blogcu bunu beğendi: