Keban Baraj gölünde ikinci defa görüntülendi: Havyarı tam 2 milyon liraya alıcı buluyor

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde bir balıkçının ağına Sibirya Mersin balığı takıldı. Bölgede ikinci defa görülen balığın etinin 100 liraya, havyarının ise 2 milyon liraya kadar alıcı bulduğu öğrenildi.

Tunceli’nin Çemişkezek ilçesine bağlı Uzungöl köyünde Keban Baraj Gölü sularında balıkçılık yapan Muharrem Koçer isimli balıkçının ağına Sibirya Mersin balığı takıldı. Balığı inceleyen Koçer, şaşkınlık içerisinde hayvanı bir süre inceledi. Koçer bu türü ilk defa gördüğünü belirtirken, yakaladığı balığı daha sonra tekrar suya bıraktı.

HAYVARI 2 MİLYON LİRAYA SATILIYOR

Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. İbrahim Akın Temizer, Türkiye’de nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Sibirya Mersin balığının Keban Baraj Gölünde görülmesinin önemli olduğunu söyledi. Doç. Dr. Temizer, “Dünyada sayılı denizlerde yaşayan bu balıkların baraj gölüne yumurtaları bırakmaları halinde havyar üretimine olanak sağlayacaktır. Bu da ciddi derecede öneme sahip bir olaydır. Bu balığın eti maksimum 300 lirayken, havyarı 2 milyon liraya kadar çıkabiliyor” dedi.

İKİNCİ KEZ GÖRÜLDÜ

Bölgede daha önce de Sibirya Mersin balığı görülmüştü. Balığın ikinci kez barajda görülmesi bölge halkını da heyecanlandırdı.

Sibirya Mersin balığından görüntüler;

Keban Baraj gölünde ikinci defa görüntülendi: Havyarı tam 2 milyon liraya alıcı buluyor
Keban Baraj gölünde ikinci defa görüntülendi: Havyarı tam 2 milyon liraya alıcı buluyor

kaynak marmara

About Post Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Yeşilırmak’ta kargaların balık avı
Next post 10Kasım Kurduğun Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır
%d blogcu bunu beğendi: