Oltacı Dergisi – Kamil Üçbaş

Dereden, Okyanusa… Amatör – Sportif Balıkçılık Dergisi

OLTACI DERGİSİ MART / NİSAN 2020 SAYIMIZ ÇIKTI

Sevgili Avcı Dostlar;

Avdoğa dergisi ve Oltacı dergisi olarak içinde bulunduğumuz bu karantinalı, izole vaziyette önlemler dahilinde de olsa 30 yıldır avcı, atıcı, balıkçı, doğaseverin yanında olan bizler dergilerimizi sizlere ulaştırmak için yazarlarımız ve teknik ekibimizin fedakarlıklarıyla özveri ile çalışmaya devam ediyoruz. Bizler bu fedakarlıkları göstererek evlerinizde kaldığınız bu dönemde daha çok okuma imkanına sahip olduğunuzu bilerek tün zorluklara rağmen dergilerimizi sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz.

Bu dönemde sektör üreticileri, toptancı ve av bayileri ekonominin neredeyse durma aşamasına geldiğini yaşayanlar olarak, bizlerinde sizlerden beklentilerimiz var, aboneliklerimizi zamanında yenilemenizi ve yeni okurlar abonelikler konusunda katkı sağlamanızı rica ediyoruz. Tüm dünyayı ve ülkemizi de etkileyen korona covid -19 virüs salgını yaşantımızı ve hayata bakışımızı değiştirmeye devam ediyor. Dünya genelinde hızla yayılan corona virüs vakası önlemleri dahilinde eğitim, iş ve sosyal yaşantımızı alt üst etmiş durumda. Bununla birlikte yeni bir dönem yaşıyoruz. Bu dönemde izole vaziyette evlerimizde tedbirlerimizi alarak iş ve yaşam mücadelesi imkanlar dahilinde vermeye çalışıyoruz. Durum böyle olunca sosyal faaliyetler, hobilerimizi de mecburiyetten ötelemiş bulunuyoruz. Avcı, atıcı, balıkçı doğaseverler olarak doğayla iç içe yaşamaya alışmış bizlerin kendi, ve sevdiklerimizin sağlıkları için evde kalmanın önemini anlayanlar olarak kurallara uyarak mümkün olduğunca evdeyiz. Evde olmanın ve zaman açısından daha verimli geçirmek için de bir imkan sağladığını düşünerek, sosyal medyayı kullanarak ve iletişim araçlarıyla birlikte işbirliklerini geliştirip avcı, atıcı, balıkçı ve doğaseverler ve sektör sorunlarını dile getirecek ortamlar sağlayıp daha önceleri iş güç koşturmacası içinde gerekli zamanı ayıramadığımız konuların geniş kitlelerle değerlendirip çözümleri konusunda fikir birliktelikleri ve dayanışma imkanları sağlama fırsatını da değerlendirmeliyiz.

Konfederasyonlar, federasyonlar, dernekler ve sosyal medya grupları öncülüklerinde her konunun irdelenmesi imkanını yaratmalıyız.

Bu ortamda en çok etkilenen sektörlerin başında gelen av ve balıkçılık ürünleri üreticisi ve satıcılarıdır. Özellikle oltacı dostların kurallara uyarak balık avına gidememesi nedeniyle binlerce bu işten ekmeğini kazanan sektör temsilcileri av bayileri maddi anlamda zarar görmelerine sebep olmaktadır. Amatör olta balıkçılığının yeni belirlenecek kurallar dahilinde serbest bırakılmasını tabep etmeliyiz. Avcı, balıkçı dostlarımızın bu dönemde birlik beraberlik anlayışı içinde sektöründe ayakta kalması için imkanları dahilinde ileride kullanabilecekleri malzemeleri alarak katkı sağlamalarını diliyoruz. “BİRLİKTE DAHA DA GÜÇLÜYÜZ” Sağlıklı günler dileklerimle..

Sevgi ve Saygılarımla Tevfik ÜÇBAŞ

Evvela Selamlar Dostlar Kadir AKAR 4

Buz Gibi Soğukta Baraküdalar İle Dans Tolga ÇALIM 10

Alabalık Kültürü Onur Fırat POLAT 15

Evdeyiz Karantinadayız Tolga YÜCEBAŞ 22

Avcılık ve Alabalık Üstüne Burak KALAÇ 26

Altın Kanca Amatör Olta Balıkçıları Turnavası Tunç ÇATALOĞLU 28

Sizin Trofeleriniz Kadir AKAR 34

İhtimal Altay Tuna POLAT 36

LRF Avında Kamış Tercihi Alper SERTTAŞ 42

Hem Avcı Hem De Balıkçı Olmak Hristo YUVANIDIS 44

Vuslat Birol TANGUT 46

Kirvenin Mercan Alaları Onur AKÇAY 52

Eğriliman Günlüğü Bülent GÜNER 58

Ukrayna’da Balık Avı Cenk NAYIR 62

2020 Alabalık Sezon Açılışı Seyhan Alası Tayyar ÇELİK 68

Biz Avlanmaya Ne Zaman Gidecegiz? Servet YENERER 72

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUNUZ

Oltacının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

%d blogcu bunu beğendi: