Adana da Sudak Avı / OKTAY AYÇAKMAK

Adana da Sudak Avı

Değerli oltacı dostlarım ve sevgili oltacı dergisi okuyucuları;

Bu yazımda sizlere adana da yaptığımız ve Seyhan baraj gölü olarak bilinen balık meramızda yapılan çok başarılı ve güzel geçen tatlı su levreği(sudak) avımızı anlatmak istiyorum. Bildiğiniz gibi Adana ili hem denize kıyısı olan hemde göletleri ve sulak alanları bol olan bir ilimizdir ve bende bir Adana’lı olarak bu güzel şehrin avcılık nimetlerinden sonuna kadar istifade eden biri olarak kendimi çok şanslı hissedenlerdenim.

Bugün büyük şehirlerde ve metropollerde yaşayan bir çok arkadaşımız meraların kıtlığından bahsederken biz her hafta sonunu gayet verimli bir şekilde gerek av, gerekse balıkta geçirmekteyiz. Tatlı su balıkçılığı her ne kadar deniz kadar zevkli olmasada yinede olta ve balık tutma keyfini yaşamak adına bizi zaman geçirmek ve heves almak amaçlı olarak yeterince oyalamaktadır. Ben ve ekibimde olan değerli dostum Çetin Dikici hemen hemen her avda başarılı tattikleri ile bize güzel anlar yaşatan bir dostumuzdur. Planlarımızı yaparak Cuma akşamından sudak avına gitmek üzere Çetin’le sözleştik ve sabaha karşı Seyhan baraj gölü kıyısında yerimizi alarak hazırlıklarımızı tamamlamaya başladık. Dip oltaları ve lansetleri ayarladıktan sonra canlı yem olarak kullandığımız ve dubara dediğimiz küçük balık yavrularını kancalara takarak oltalarımızı suya attık.

Sabah saat beşbuçuktu ve balıkların yayılıma çıkacağı zaman bu idi. Zillere bağladığımız kamışların her an  tıngırdamasını bekleyerek köz ateşinde çay demleme faslına giriştik.Ama çok beklememize fırsat kalmadan Çetin’in attığı lanset son sürat suya doğru yapıştı sanki. Zil çalması okul zilini andırıyordu sanki. Çetin sakin tavırlarla kamışı aldı ve yavaşça sarmaya başladı.Misina gerildikçe tekrar boşluk vererek balığı yoruyordu ve kurtulmasına fırsat vermiyordu. Sudak dediğimiz tatlı su levreği avcı bir balık, çok keskin dişleri olan ve sudaki her türlü canlıya saldıracak kadar gözü kara bir balıktı. Çetin oltayı çektikçe sudaki kuyruk vuruş sesleri artmaya başladı ve ilk balığımızı kepçeye alarak vira bismillah dedik.

Yazının devamı ve görselleri OLTACI DERGİSİ ŞUBAT 2020 108. SAYISINDA

ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Post Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post PALAAAMUTTTTTTT…… / FUNDA ELÇİ
Next post LRF Av Tekniğinde Makine Tercihi / Alper SERTTAŞ
%d blogcu bunu beğendi: