Home / hristo yuvanidis / DERYA KUZULARI / Hristo YUVANİDİS

DERYA KUZULARI / Hristo YUVANİDİS

Derya Kuzuları

Palamut zamanı geldi çattı, lakin bizim Kandilli’deki arkadaşımızdan haber yok. Güya işleri çokmuş bir türlü yurtdışından gelemiyormuş. Yeşilköy’den çapariye çıkıyoruz. İstavritlerin arasında bir iki palamut oluyor. Gel de çıldırma. Boğazdan palamut sürülerinin haberleri üst üste geliyor.

Evde hazır vaziyette bulundurduğum palamut çaparisini bir daha kontrol ediyorum. Bir daha açıyorum. Kösteklerine bir daha bakıyorum, iğnelerinin bazı tüylerini bir daha yeniliyorum. Gerçi çaparide bir şey yok. Bu yaptıklarıma oynamak demiyelim de ısınmak diyelim. Hazırlanmak diyelim. Zira aklım fikrim boğazda, palamutların akınında.

Nihayet hiç beklemediğim bir anda telefon çalıyor. Kandilli’deki arkadaşımdır. Dönmüş, bir iki gün dinlenmiş ve palamutların bolluğunu en yetkili ağızlardan dinlemiş. Yetkili diyorum, çünkü söyleyenler boğazın en tecrübeli, en profesyonel balıkçıları, yalanları yok. Kendilerini İstanbul Boğazı’ndan geçit yapan balıklara adamış kişiler.

Randevulaştık ve konuştuğumuz saatte her şeyimiz hazır vaziyette hareket ettik.

Denizde her zamankinden fazla tekne vardı. Başkalarının takımlarına zarar vermemek, bizim de başkalarının takımlarından zarar görmememiz için azami dikkat gösteriyorduk. Balığın bol olduğunu diyemezdik, fakat çaparimiz boş kalmıyordu. Yine de ani bir balık akınına karşı hazırlıklıydık. İyi ki de tetikteydik. Nitekim rotamızı Boğazın batı yakasına çevirip yeni bir kavis çizmeye hazırlanırken bize en yakın teknede bir patırtı koptu. Meğer sigarasını yakmak için çaparisinin misinasını, çocuğunun eline teslim eden baba, palamut sürüsünün bir anda çaparisine hücum etmesiyle çocuğunu teknenin öbür ucunda buldu. Allah’tan hemen müdahale edebildi ve durum kazasız belasız atlatıldı. Birkaç saniye içerisinde cereyan eden hadise, bizi daha da hazırlıklı kıldı.

Yazının devamı ve görselleri OLTACI DERGİSİ ARALIK 2019 106. SAYISINDA

ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About denka1907

Check Also

Fırtınada Motorlu Tekne Kullanmak / Hristo YUVANIDIS

Özellikle şunu düşünmek gerekir ki, hoş vakit geçirmek için denize açıldığımızda kendimizi ve yakınlarımızı tehlikeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Oltacı Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Oltacının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..