ANKARA’DA GELECEĞE RASTGELE

4 – 5 Haziran 2022 / Bala / Kesikköprü Barajı

OLTACILARDER Turna Balığı Yakalama Yarışması

ASOF – Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu tarafından Ankara’da yürütülmekte olan “Ankara’nın Önemli Sulak Alanlarında Eko-Turizm ve Rekreasyonel Amaçlı Sürdürülebilir Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Projesi” kapsamında ailelerin katılımı ile düzenlenecek ilk kamplı yarışma 4 – 5 Haziran 2022 tarihlerinde pilot alanlardan biri olarak seçilen Ankara İline bağlı Bala İlçesinde ki Kesikköprü Barajı’nda gerçekleşecek.

2021 Yılı Mayıs ayında başlayan proje kapsamında Ankara’nın önemli sulak alanları envanteri, anket çalışmaları, bilgilendirme ve istişare toplantıları, broşür, afiş, sosyal medya paylaşımları ile destekçi, paydaş ve pilot alanlardan birisi olarak seçilen Ayaş İlçesi’nde bulunan Asartepe ( Çanıllı ) Barajı’nda yerel halk ile toplantılar gerçekleşmişti.

 

Proje kapsamında ailelerle birlikte en az iki adet kamplı etkinlik yapılması şartı bulunduğuna değinen ASOF Yönetim Kurulu Başkanı M. Serkan İNANÇ bu hafta sonu düzenlenecek yarışma hakkında şunları söyledi;Ankara’da yaşayanların doğa ile bütünleşmesi, sağlıklarını geliştirmesi, ruh ve bedenen daha sağlıklı olması, çevre ve doğa bilinci ile yetişmesi için kent içi ya da kent çevresi doğa alanlarının ve rekreasyonel faaliyetlerin çok büyük bir önemi vardır. Ankara’da ki doğaseverlerin hem derneklerimize hem de federasyonumuza bu yönde ilettiği çok fazla talepler bulunmaktaydı.

Gelen bu taleplerden hareketle, yapılması gerekenlere zemin oluşturması amacıyla GEF-SGP Küçük Destek Programına ASOF Federasyonumuzca proje hazırlanmış ve onaylanmıştı. Bu yarışma da o proje kapsamında yapılan çalışmalardan bir tanesidir.

Üç yüzün üzerinde göl, gölet ve baraj hakkında bilgiler toplayıp envanter çalışması hazırladık. Ankara ilinde ikamet eden doğa aşığı olta balıkçılarının çok sık ziyaret ettiği iki alanı proje kapsamında pilot alan olarak belirledik.

Kamplı iki yarışmamızın ilkini 4 – 5 Haziran 2022 tarihlerinde OLTACILARDER’ in organizesinde Kesikköprü Barajı’nda gerçekleştireceğiz. İkincisini ise 2 – 3 Temmuz 2022 tarihlerinde SİNABDER organizesinde Ayaş, Asartepe ( Çanıllı ) Barajı’nda düzenleyeceğiz.

ASOF 2022 TÜRKİYE TURNUVASI Kapsamında OLTACILARDER tarafından düzenlenecek olan Kesikköprü Turna Balığı Yakalama Yarışmasına katılanlara çeşitli hediyeler yanı sıra dereceye girecek yarışmacılara da ödüller verilecektir.

Yarışma öncesindeki gün olan 4 Haziran 2022 Cumartesi günü de Kesikköprü Mahallesi’nde İlgili Kurum temsilcileri, Paydaşlar, Destekçiler ve Yerel Halk ile Mahalle Muhtarlarının, Dernek Yöneticileri ve Kooperatif Yöneticilerinin katılımı ile pilot alan toplantısını düzenlemeyi planlıyoruz.

Proje kapsamında 2022 Aralık ayı sonuna kadar benzer faaliyetler yaparak proje çıktılarını ilgili kurumlar ile paylaşacağız.

About Post Author

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Previous post Zehirli denizanaları Tekirdağ’da
Next post ASOF 2022 – OLTACILARDER 12. TURNA BALIĞI YAKALAMA YARIŞMASI YAPILDI