ASOF ve AVRASYA Federasyonlarından ortak bildiri: ‘Misina ağlar katildir’

Read Time:2 Minute, 43 Second

ASOF Ve AVRASYA Federasyonlarından Ortak Bildiri: “Misina Ağlar Katildir” Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı alanında söz sahibi ve yetkin iki Federasyon, son dönemlerde yoğun bir şekilde tartışılan misina ağlar konusuda ortak açıklamada bulundu.

ASOF ve AVRASYA Federasyonlarından ortak bildiri: “Misina ağlar katildir”

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı alanında söz sahibi ve yetkin iki Federasyon, son dönemlerde yoğun bir şekilde tartışılan misina ağlar konusuda ortak açıklamada bulundu.

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) ve Avrasya Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu ortak bir deklarasyon yayınlayarak, misina ağların sucul hayatı katleden unsurlar taşıdığı, suda parçalandığı ve sürekli avcı halde bulunması sebebiyle sucul hayatı tehdit ettiğini açıklandı.

Açıklamada, misina ağların tatlı sularda serbest ve denizde yasak olduğu vurgulanırken, son dönemlerde misina ağların denizlerde de serbest bırakılması için yoğun çalışmalar yürüten grupların olduğu ve denizlerde misina ağların kesinlikle serbest bırakılmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

Balık Haber Merkezi (Özden Aydın ŞİMŞEK)

MİSİNA AĞLAR KATİLDİR.

ÜLKEYE GİRİŞİNE DE KULLANIMINA DA İZİN VERMEYİN.

2008 yılında başlayan bir süreç ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından seçicilikleri düşük, doğada uzun süre bozulmadan kalabildiği, balık ve yaban hayatına ciddi zararlar veriyor gerekçesiyle, 01.09.2012 tarihinden itibaren Misina Ağların denizlerimizde ve içsularımızda kullanımı tamamen yasaklanmıştı. Fakat ülkemize girişi, av marketlerinde satışı ne hikmetse bir türlü ya engellenemedi ya da engellenmek istenmedi.

Misina ağlar, TBMM’de birçok milletvekili tarafından sürekli meclis gündemine taşınmış olsa da bugün gelinen nokta da Bakanlık tedbir alıp çözüm odaklı çalışmalar yapmak yerine İl ve İlçelerdeki personeline misina ağları toplayın demekten başka bir şey yapmamaktadır.

MİSİNA AĞLAR İÇSULARDA TEKRAR YASAKLANMALI

01.09.2012 ile 31.08.2016 Tebliğ döneminde ülkemizdeki tüm İl ve İlçe Müdürlükleri misina ağlar yasaklandığı için bu ağları toplamış ve imha etmişti. Fakat 1 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe giren yeni tebliğ ile birlikte misina ağların içsularda kullanımı ne yazık ki anlamsız ve saçma sapan bir kararla tekrar serbest bırakılırken denizlerdeki yasak ise devam ettirilmiştir.

MİSİNA AĞ YASAKLARI DENİZLERDE DEVAM ETMELİ

Misina ağların gerek deniz canlılarına gerek içsularda ki canlılara verdiği zararlar tüm kamuoyu tarafından bilinirken ilgili kurum ve kuruluşlar ile bilim insanları tarafından her fırsatta dile getirilirken içsularımızdan sonra denizlerimizde de kullanımının serbest bırakılması için kurumlar tarafından ilgili çalışmaların başlatıldığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Kuruldukları günden bu yana sürdürülebilir balıkçılık, yaşanabilir bir doğal hayat konusunda tüm kurum ve kuruluşlarla yan yana olmaya özen gösteren ASOF ile AVRASYA Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonlarının misina ağların ülkemize girişinin engellenmesi, satışının ve kullanımının yasaklanması için verdiği mücadeleler tüm kamuoyu tarafından bilinmekte ve takdir edilmektedir.

MİSİNA AĞLARI ÜLKEMİZE SOKMAYIN KULLANIMINA İZİN VERMEYİN

İçsularımızdan sonra denizlerimizde de kullanımının serbest bırakılması halinde ucuz fiyatı nedeniyle aşırı rağbet görecek olan misina ağlar suda parçalanacak, kopacak ve asırlar boyunca deniz, göl ve akarsularımızın dibinde avcılığına devam edeceği için ülkemizin balıkçılık ve doğal hayatına çok büyük kayıplar yaşatacaktır.

Gelecekten umudunu yitirmemiş çocuklarımızın, gençlerimizin misina ağların yarattığı bu kıyım ile birlikte yok olmak üzere olan balıkları, su kuşlarını, kaplumbağaları, kurbağaları, yılanları, yengeçleri ve kısaca suya bağımlı yaşam süren tüm canlıları misina ağlara dolanıp boğularak, can çekişerek ve çürüyerek ölmelerini görmemeleri en büyük arzumuzdur.

ASOF ile AVRASYA Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonları olarak ortak görüşümüzdür.

Kaynak Linki = https://www.balikhaber.com/haber/asof-ve-avrasya-federasyonlarindan-ortak-bildiri-misina-aglar-katildir-2728?fbclid=IwAR0bI4-aZvQvcTugKPGlA_QuOLXbKsfIRdXHJPshby4xqW74Ble8wLLr4ho

kaynak haber balık

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post OLTACI AVDOĞA DERGİSİ AĞUSTOS 2022 ÇIKTI
Next post Balık tutarken kalp krizi geçirdi, oltasını almadan ambulansa binmedi
%d blogcu bunu beğendi: