TURNA BALIĞI AV YASAĞI TÜRKİYE GENELİNDE SONA ERDİ.

Read Time:2 Minute, 24 Second

TURNA (Esox Lucius) BALIĞI AV YASAĞI TÜRKİYE GENELİNDE SONA ERDİ.

Üreme dönemi olması sebebiyle 15 Aralık 2021’de başlayan Turna Balığı avlanma yasağı 31 Mart 2022’de TÜRKİYE genelinde sona erdi.

1 Nisan’dan itibaren av günü sayısına bakılmaksızın bir Amatör Olta Balıkçısının beraberinde götürebileceği toplam Turna Balığı miktarı 5 adet olup, alıkonulabilir en az boy limiti 40 cm. olmalıdır.

Amatör Olta Balıkçılarına kazasız, belasız bir sezon dileriz.

1 Nisanda turna balığı av yasağı sona eriyor. Avlanabilir Boy Limiti en az 40 cm. olan Turna Balığında, alıkonulabilir miktar en fazla 5 adettir.

( Alıkonulabilir miktar av günü sayısına bakılmaksızın bir amatör balıkçının beraberinde götürebileceği toplam balık miktarıdır. )

Turna balığı, Esocidae familyasını oluşturan etçil balık türlerinin ortak adı. Hepsi de Esox cinsine aittir. Füze şeklinde ama yan tarafları düz olan bir vücutları ve içeriye dönük “köpek dişleri” ile dolu olan uzun, ördek gagasını andıran bir ağızları vardır. Sırt ve anal yüzgeçleri vucutlarının çok arka kısmında kalır.

Genç yaşlardakiler yeşil, olgun yaşlara ulaşanların ise sarımsı kahverengi renkleri vardır.Çiftleşme[değiştir | kaynağı değiştir]Turna balıklarının üreme zamanı hemen karlar eridikten sonra başlar ve Mayıs ayında sona erir.

Dişilerin ürettikleri 3 milim büyüklüğünde olan, 100.000 ila 1 milyon arasındaki yumurta, su bitkilerine yapışık şekilde bırakılır. 10 ila 30 gün içinde yavrular dünyaya gelir ve ömürlerinin ilk günlerinde yumurtalardan arta kalanlar ile beslenirler. Turna balıkları üç dört yaşlarına varınca ilk kez çiftleşirler.Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]Turna balıkları çok aç gözlü avcılardır ve yamyamlık bile onlar için çok doğaldır; yavru turna balıklarının %90’ı kardeşleri tarafından yenilir.

Bir turna balığı kendi büyüklüğünün %70’i büyüklüğünde olan diğer bir turna balığını tamamen yutabilir. Turna balıkları yemek seçenekleri konusunda hiç çekingen değillerdir. Bütün balık türlerini, kurbağalar, fareler, kemeler, yavru ördekler ve bazen yengeç bile avlar. Besinin kıt olduğu dönemlerde hatta solucan ve büyük mayıs sülükleri bile yerler.Yaşadığı bölgeler[değiştir | kaynağı değiştir]Turna balıkları Avrupa, Kuzey Amerika ve kısmen Asya’da bulunur.

Bol su bitkileri bulunan ama temiz sularda yaşamayı tercih eder. Türkiye’nin özellikle kuzeyinde ve büyük ırmakların İç Anadolu’ya düşen kesimlerinde ve iç Anadolu’da da bulunur. Kuzey turna balığı (Esox lucius) 1,5 metre uzunluğa ve 35-40 kilo ağırlığa kadar varabilir, ama bu büyüklüktekilere rastlamak nadirdir. Bir metreyi geçenleri çok seyrek tutulur. Bu büyüklükteki balıklar genelde Sakarya bölgesindeki göletlerde ve Sapanca gölünde rastlanır. Hele 1,3 metreye varan tutulursa bu mucize sayılır.

Turna balıkları her şeyden önce, oltada savaşmalarından ve enerjilerinden dolayı sevilirler. Oltaya takılmış bir turna balığı kurtulmak için her şeyi dener, ve bu mücadele esnasında sudan dışarıya sıçrayarak takla da atar; ve balıkçıyı heycanlandırır. Olta ile avlanacağı zaman çelik tel kullanılması oltanın solungaç ve balığın dişleri tarafından kesilmemesi için şarttır.Ama tabiki sadece oltada değil, mutfaktada kalitesini ortaya koyar.

Diğer etçil balıklar gibi turna balığıda lezzetli bir balıktır, ama birçok Y şeklinde küçük kılçıkları vardır. Bu yüzden etini ayırıp köfte yapan aşçılarda vardır. Etinin 100 gramında 372 kJ (89 kcal) bulunur.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Küçük Balık Denetçileri Yetişiyor Projesi
Next post Murat Nehrinde balıkçılar 2 dev balık yakaladı.
%d blogcu bunu beğendi: