Denizden elektrik süpürgesi çıkarıldı

Antalya’da deniz dibi temizliği yapan 50 dalgıç dipteki kirliliği ortaya serdi. Denizden elektrik süpürgesi dahi çıkarıldı.

Denizden elektrik süpürgesi çıkarıldı

Muratpaşa Belediyesi’nin sıcaklık artışı, deniz yükselmesi, aşırı hava olayları, kuraklık ve biyoçeşitliliğin azalması gibi etkilerle kendini gösterdiğini iklim değişikliğini konuşacağı + 0,5 Akdeniz’in Geleceği-İklim Değişikliği Çalıştayı başladı. İki gün boyunca devam edecek çalıştayın açılış etkinliğinde, tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda deniz dibi temizliği yapıldı.

ÇALIŞMALARA 50 DALGIÇ KATILDI

Temizlik için tarihi yat limanı iki saat boyunca deniz trafiğine kapatıldı. Etkinliğe Antalya Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Müdürlüğü, Antalya İl Jandarma Komutanlığı Sualtı Arama Kurtarma Timi, Antalya Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı DEGAK Özel Timi 8 Komutanlığı da destek verdi. Muratpaşa ilçe Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Su Altı Fotoğrafçıları ve Filmcileri Derneği (SUFOD) Başkanı Ateş Evirgen ile 50 dalgıç, karada hazırlıkları tamamlamasının ardından, beş ayrı noktadan suya daldı.

ELEKTRİK SÜPÜRGESİ BİLE ÇIKTI

Bir saat süren dalışı SUFOD Başkanı Ateş Evirgen ve ekip üyeleri Murat Kaptan, Tolga Taymaz, Efe Akçakayalıoğlu görüntüledi. Yapılan temizlikte deniz dibinden çok sayıda araç lastiği, cam şişe ve ambalaj atıklarını yanı sıra tava, elektrik süpürgesi dahi çıktı.

Denizin dibinde temizlik sürürken tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda denizlerde yaşanan kirliliğe dikkat çekmek için deniz kızı canlı heykel performansı da sergilendi. İçinde 300 çocuğun geleceğe dair hayallerinin yazılı olduğu mektupların bulunduğu pet şişe havuzunda gerçekleşen performans dikkat çekti.

“ÖNLEM ALMAMIZ LAZIM”

Deniz dibinden araç lastiği çıkaran Başkan Uysal, dipte çok sayıda atık bulunduğunu belirterek, “Büyük parçalar var. Geçen yıllara göre bir miktar dikkat edildiğini görüyorum. Birkaç parçayı da çıkardık. Sularımızın hızla kirlendiğini sağır sultan biliyor. Önlem almamız lazım. Hep birlikte çok ciddi çalışmamız lazım. Kısa sürede yaşamı tehdit eden doğa faciası yaşanıyor” diye konuştu.

UZMANLAR KONUŞACAK

Çalıştayda yarın, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde iki ayrı oturum gerçekleştirilecek. Saat 10.00’da açılış konuşmalarıyla başlayacak çalıştayda ilk oturum ‘Akdeniz ve Deniz Kirliliği’ başlığında yapılacak. İkinci oturum ise 13.30’da ‘Su Politikaları ve İklim Krizi’ başlığıyla gerçekleştirilecek. Çalıştay, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da başlayacak ‘Gündem Özel’ programıyla sona erecek. Moderatörlüğünü TV programcısı Duygu Demirdağ’ın yapacağı Gündem Özel programında gazeteciler Deniz Zeyrek, Emin Çapa, iletişim bilimci ve yazar Ali Haydar Fırat, oyuncu Levent Üzümcü ve Belediye Başkanı Ümit Uysal konuşmacı olarak yer alacak. kaynak sözcü İSMAİL AKIN

About Post Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Muğla’da kıyıya 3 metre mesafede köpek balıkları görüntülendi
Next post Kuş cenneti Bafa Gölü’nde korkutan görüntü
%d blogcu bunu beğendi: