Akdeniz’de ağlara ‘domuz gibi homurdanan’ yassı kafalı köpekbalığı takıldı

İtalya’nın Elba adasında, Akdenizli balıkçıların ağına yüzgeçleriyle köpekbalığını, yüzüyle ise domuzu andıran bir deniz canlısı takıldı. Yassı kafası, geniş gözleri ve pembemsi burnu sebebiyle domuzbalığı olarak adlandırılıyor

Akdeniz'de ağlara tuhaf bir balık takıldı... Homurdanıyor!

Akdenizli balıkçılar, sırt yüzgeçleriyle köpekbalıklarını, yüzüyle ise domuzları andıran bir deniz canlısı buldu. Toskana yakınlarındaki İtalyan adası Elba’da tespit edilen tuhaf balığın, bazı limanlarda “domuz balığı” diye bilinen ve Latince ismi Oxynotus centrina olan köpekbalığı olduğu anlaşıldı.

Köpekbalığının yassı kafası, geniş gözleri ve pembemsi burnu balıkçılar tarafından domuzbalığı diye anılmasına neden oluyor. Ancak en önemli özelliği, balığın sudan çıktığında çıkardığı sesler.

Elba Akvaryumu’ndan Yuri Tiberto, son keşfin ardından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bu balık, genellikle ‘domuzbalığı’ diye adlandırılır çünkü sudan çıktığında homurdanmaya başlar.”

Keşfi Facebook sayfasından duyuran balıkçı ağı, köpekbalığının iskeleye çekilmeden önce suda sürüklenirken, ölü bulunduğunu ifade etti.

(Isola d’Elba App / Facebook)

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’ne göre bu köpekbalıklarının Akdenizlileri şaşırtmasının nedeni, nüfusunun yıllardır düşüşte olması. Söz konusu tür, tehdit altındaki türlerin bulunduğu kırmızı listede “savunmasız” diye sınıflandırılıyor.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, genellikle Akdeniz sularında bulunan bu tür, Doğu Atlantik Okyanusu’nda da görülebiliyor. Okyanus yüzeyinin 60 ila 670 metre altında görülen bu köpekbalıklarının boyu yalnızca 1 metreye ulaşıyor.

Öte yandan Akdeniz, ilginç özelliklere sahip köpekbalıkları açısından zengin sulara ev sahipliği yapıyor.

Örneğin geçen yıl bilim insanları, Güney Sardinya’daki Carbonara Burnu açıklarında derisiz ve dişsiz bir köpekbalığı bulmuştu. Köpekbalığının Latince ismi Galeus melastomus olan türe ait olduğu belirlenmişti. kaynak haberglobal

About Post Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Görenler şaşkına döndü! 14 kiloluk balık yakaladılar
Next post Kalbine zıpkın saplanan amatör balıkçı ölümden döndü
%d blogcu bunu beğendi: