Doğaya kaçış hikayeleri: ‘Robinson Ziya’nın Keban Baraj Gölü’ndeki adada huzurlu yaşamı

Tunceli’de yaşamının büyük bölümünü Keban Baraj Gölü’ndeki adada geçirdiği için roman kahramanı Robinson Crusoe’ya benzetilen Ziya Abay, 25 yıl önce trafik kazasında kaybettiği eşinin anısına binlerce ağaçla yeşillendirdiği Keban Baraj Gölü’ndeki adada, şehir stresinden uzakta doğayla iç içe yaşam sürüyor.

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 1

Tuncelili Ziya Abay, yıllar önce ölen eşinin anısına diktiği binlerce ağaçla yeşillendirdiği Keban Baraj Gölü’ndeki adada, şehir stresinden uzakta doğayla iç içe yaşam sürüyor.

Kentin Pertek ilçesine bağlı Çakırbahçe köyünde doğan 83 yaşındaki Abay, Elazığ’daki amcasının yanında uzun yıllar ticaretle uğraştıktan sonra eşi ve 4 çocuğu ile Eskişehir’e göç etti.

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 2

Bu kentte açtığı antika dükkanıyla geçimini sağlayıp çocuklarını okutan Abay, 1995 yılında eşini trafik kazasında kaybetmesi üzerine aynı yıl memleketi Tunceli’ye döndü.

Keban Baraj Gölü’nde teknesiyle gezinti yaptığı sırada gördüğü adaya yerleşen Abay, hayatını kaybeden eşinin anısına, bu adaya meyve fidanları dikmeye başladı ve yıllar sonra ağaçların sayısı 4 bine ulaştı.

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 3

Doğa sevgisiyle kurak bir adayı kısa sürede diktiği ağaçlarla yeşillendiren Abay, şimdilerde ise ilerleyen yaşına rağmen masmavi suların ortasındaki adaya diktiği şeftali, nar, kayısı, armut, ceviz ve kiraz ağaçlarının bakım ve sulama işlemlerini özenle yapıyor.

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 4

Yaşamını genellikle adadaki kulübesinde geçirdiği için yöre sakinlerince, yaşamının bir kısmını ıssız bir adada geçiren roman kahramanı Robinson Crusoe’ya benzetilerek “Robinson Ziya” lakabıyla tanınan Abay, her sabah ilçe merkezindeki evinden ayrılarak söylediği türküler eşliğinde adanın yolunu tutuyor.

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 5

MAVİ SULARIN ORTASINDA ADAYA KEYİFLİ BİR YOLCULUK YAPIYOR

Yaklaşık 3 kilometrelik bir yürüyüşün ardından evinden baraj gölü kıyısına ulaşan Abay, burada teknesiyle mavi suların ortasında ve martıların cıvıltısı eşliğinde adasına doğru dümen kırıyor.

Baraj gölünde 10-15 dakikalık yolculuğun sonunda adasına kavuşan Abay, kulübesinde birkaç dakika dinlenip doğanın sesine kulak veriyor ya da eşine ait fotoğrafa bakarak geçmiş günleri yad ediyor.

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 6

İlerleyen yaşına rağmen çalışmaktan vazgeçmeyen Abay, 82 dönümlük ada üzerinde yetiştirdiği meyve ağaçlarını da su motoru yardımıyla ya da baraj gölünden kovayla taşıdığı suyla suluyor ve bu sayede yaz mevsiminde ağaçların kurumasını engellemeye çalışıyor.

Gün boyu adadaki doğal güzelliklerin arasında huzurlu vakit geçiren ve doğa tutkusuyla çevresindekilerin dikkatini çeken Abay’ı, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda kişi de ziyaret ediyor.

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 7

“ADAYA GELDİĞİMDE MUTLU OLUYOR VE GÜÇLENİYORUM

Ziya Abay, Tunceli’nin Pertek ilçesine bağlı Çakırbahçe köyünde dünyaya geldiğini ve 8 yaşında Elazığ’da yaşayan amcalarının yanına taşındığını söyledi.

Keban Baraj Gölü’ndeki adaya 1995 yılında eşini trafik kazasında kaybettikten sonra yerleştiğini belirten Abay, “Adada her çeşit ağaç var ve burada incir, kiraz, vişne, elma, armut, nar ve kivi yetişiyor. Adada ev olsa Pertek ilçe merkezindeki evime hiç gitmeyeceğim, adadan ayrıldığımda huzursuz oluyorum. Adaya geldiğimde mutlu oluyor ve güçleniyorum” dedi.

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 8

Abay, 83 yaşında olmasına rağmen adayı gezip tüm ağaçları suladığını dile getirerek, adada 4 bine yakın ağaç yetiştirdiğini, su motoru ve kovayla bu ağaçları suladığını anlattı.

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 9

“ADADA GÜNÜM ÇOK İYİ GEÇİYOR VE ÇALIŞTIĞIM İÇİN BAKIYORUM Kİ AKŞAM OLMUŞ”

Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda kişinin kendisini ziyarete geldiğini ifade eden Abay, şöyle konuştu:

“Adada yaşamaktan zevk alıyorum. Yoksa evde yıkılıyorum, yürürken düşüyorum. Buraya geldiğimde mutluyum, kafam rahat, dedikodulardan uzağım. İnsanlara da değer veren bir insanım. Adada günüm çok iyi geçiyor ve çalıştığım için bakıyorum ki akşam olmuş. Domates ve biber ekmişim onları suluyorum, böğürtlenleri suluyorum. Adada kendime iş buluyorum, zaten iş çok”

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 10

Abay, yaşlandığı için de artık olgunlaşan meyveleri toplamakta zorlandığını belirterek, “Eskisi gibi Pertek’te ve Tunceli’de meyveleri satamıyorum. Çünkü gücüm yok ve bir kovayı kaldıramıyorum. Yüz kova kiraz oluyor. Ada da birkaç ay öncesine kadar karaydı zaten. Yürüyerek geliyordum. Baraj suyu biraz çoğaldı tekneyle gidip geliyorum” ifadelerini kullandı.

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 11
Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 12

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 13
Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 14

Doğaya kaçış hikayeleri: 'Robinson Ziya'nın Keban Baraj Gölü'ndeki adada huzurlu yaşamı - 15

kaynak ntv

About Post Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post 90 kiloluk dev kılıç balığı görenleri şaşırttı
Next post Talihsiz adamı balina önce yuttu sonra tükürdü!
%d blogcu bunu beğendi: