Göletin suyu çekildi, binlerce balık telef oldu

Göletin suyu çekildi, binlerce balık telef oldu

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde uzun süre boyunca yağış alamayan ve dip kısmında sızma olan gölette su seviyesinin düşmesi nedeni ile binlerce balık telef oldu.

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Kocakent Mahallesi’nde bulunan gölet, uzun süredir yağmur yağmaması sonucu kurumaya başladı. Su seviyesi düşen gölette binlerce balık telef olup kıyıya vurdu.

Diyarbakır ve bazı ilçelerden gelen vatandaşların balık tuttuğu, aynı zamanda köy halkının önemli geçim kaynağı olan barajın suyunun çekilmesi sonucu meydana gelen balık ölümleri vatandaşları mağdur etti.

Fotoğraf: İHA

[Fotoğraf: İHA]

“Küresel ısınma göletimize kadar zarar vermeye başladı”

Küresel ısınmanın etkisini her geçen gün arttırarak daha çok hissettirdiğini vurgulayan Hidayet Dayar, şöyle konuştu:

“Geçmiş yıllarda bu seneye oranla yağışlar daha iyi yağıyordu. Normal şartlarda göletin yağışlar olmasa bile 5-6 sene daha kurumaması lazımdı. Ama bu sene kuraklığın yaşanmasıyla birlikte göletimiz bir mevsimde kurudu ve şu anda maalesef binlerce balık telef oldu. Göletimizde bulunan balıklar, popülasyon bakımından çok zengindir. Eski zamanlarda hatırlıyorum, babam ile birlikte küçükken bu gölete geliyordum. Muş, Diyarbakır gibi birçok ilden insanlar göletin etrafında balık tutmaya geliyordu. Ama bu sene yağmur yağmayınca ve  kuraklık olunca bir mevsimde bütün gölet kurudu ve bunun sonucunda binlerce balık telef oldu. Küresel ısınma, en yakınımıza kadar gelerek göletimize kadar zarar vermeye başladı. Su seviyesi daha düşük olan yerleri düşünemiyorum bile.” Kaynak Trthaber

About Post Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Avlanma boy sınırı altındaki 12 kılıç balığına el konuldu
Next post Kaçak avlanan 1 ton inci kefali ele geçirildi
%d blogcu bunu beğendi: