Arsuz’da kıyıya vuran mor renkli zehirli denizanaları için uyarı: Temas etmeyin

Hatay’da Karaağaç Sahili’nde görülen mor renkli ‘pelagia noctiluca’ türü denizanaları için uyarılarda bulunan Dr. Nurçin Killi, temas uyarısında bulundu. Killi, “. Uzun kolları olan bu türün yakıcılığı çok yüksek. Temas edilmesi durumunda kızarıklık, ağrı ve acı verebilir. Temas eden bölge hemen deniz suyu ile iyice yıkandıktan sonra sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda var” dedi.

Arsuz'da kıyıya vuran mor renkli zehirli denizanaları için uyarı: Temas etmeyin

Hatay’ın Arsuz ilçesindeki Karaağaç Sahili’ne çok sayıda mor renkli ‘pelagia noctiluca’ türü denizanası vurdu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Nurçin Killi, zehirli olan bu türün son yıllarda Akdeniz’de hızla arttığını belirterek, “Temas edilmesi durumunda kızarıklık, ağrı ve acı verebilir. Temas ettiği bölge deniz suyu ile iyice yıkandıktan sonra sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda var” dedi.

Arsuz ilçesi Karaağaç Sahili’nde sabah saatlerinde yürüyüş yapan yurttaşlar, kıyıda çok sayıda mor renkli denizanası gördü. Denizanalarının bazılarının öldüğünü fark eden yurttaşların ihbarı üzerine İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Özcan ve ekibi bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.

Prof. Dr. Tahir Özcan ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Nurçin Killi, yaptıkları ortak çalışmada, denizanasının türünün ‘pelagia noctiluca’ olduğunu belirledi. Suyun akıntısına göre hareket eden denizanalarının, denizdeki yoğun dalgalanmalar nedeniyle kıyıya vurduğu tespit edildi.https://91a18f21e388e110a98dfad5cf8f9737.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

‘YAKICILIĞI ÇOK YÜKSEK’

Dr. Nurçin Killi, zehirli olan türün Akdeniz’in yerlisi denizanalarından olduğunu belirterek, son yıllarda popülasyonunun arttığına dikkat çekti.

Dr. Killi, “Mor renkli bu denizanalarının ılıman koylarda yoğunluğu artabiliyor. İlkbahar aylarında kalabalıklaşabiliyorlar. Uzun kolları olan bu türün yakıcılığı çok yüksek. Temas edilmesi durumunda kızarıklık, ağrı ve acı verebilir. Temas eden bölge hemen deniz suyu ile iyice yıkandıktan sonra sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda var. Bunların yoğun olduğu bölgelerde denize girilmemeli’ dedi. kaynak birgün

About Post Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Dicle Nehri’nde binlerce ölü balık kıyıya vurdu
Next post Bebek büyüklüğünde kurbağa! Köylüleri şaşırtan olay
%d blogcu bunu beğendi: