Olta balıkçılarının avlayıp denize attığı ölü balon balıkları fırtına sonrası sahile vurdu

Read Time:2 Minute, 4 Second

Antalya’da dün etkili olan fırtına sonrası dev dalgaların oluştuğu Konyaaltı Sahili’ne, siyanürden kat kat tehlikeli zehri olduğu bilinen ölü balon balıkları vurdu. Balıkların, kıyı balıkçıları tarafından tutulup etkisiz hale getirildikten sonra denize atıldığı, fırtınayla birlikte tekrar sahile vurduğu düşünülürken, uzmanlar balığın zehri konusunda uyarılarda bulundu.

Olta balıkçılarının avlayıp denize attığı ölü balon balıkları fırtına sonrası sahile vurdu - 1

Antalya’da Çarşamba gecesinde başlayan ve dün gün boyunca devam eden sağanak yağış ile fırtınada dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde dev dalgalar oluşmuştu. Fırtınanın ardından ise kıyıya siyanürden daha zehirli olmasıyla bilinen balon balıklarının ölüsü vurdu.

Olta balıkçılarının avlayıp denize attığı ölü balon balıkları fırtına sonrası sahile vurdu - 2

Kuyruklarının yerinde olduğu gözlenen balon balıklarının, kıyı balıkçıları tarafından tutulup etkisiz hale getirildikten sonra denize atıldığı, fırtınayla birlikte tekrar sahile vurduğu düşünülürken, balığın zehri ve popülasyonu konusunda Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu bilgi paylaştı.

Olta balıkçılarının avlayıp denize attığı ölü balon balıkları fırtına sonrası sahile vurdu - 3

“HAYVANLAR İÇİN RİSK”

Kıyı balıkçılarının oltasına pandemi sürecinde çok sayıda balon balığı geldiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, balıkçıların balon balıklarını etkisiz hale getirdikten sonra hayvanların yememesi için denize attığını ancak fırtına nedeniyle tekrar kıyıya geldiklerini söyledi. Kıyıya vuran balıkların zehirli olduğunu aktaran Gökoğlu, “Vatandaş açısından yemediği sürece bir risk yok. Ancak kedi, köpek gibi canlılar yerse, onlar için bir risk oluşturabilir” dedi.

Olta balıkçılarının avlayıp denize attığı ölü balon balıkları fırtına sonrası sahile vurdu - 4

“BALON BALIĞI ARAŞTIRILMALI”

Gökoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığının geçtiğimiz yılın sonunda başlatıp bu ayın başında sonlandırdığı balon balığı kuyruk teşvikinin, tüm balon balıklarını kapsayacak şekilde tekrar başlatılması halinde ise bu durumda balıkçıların pozitif yönde etkileneceğine işaret etti.

Balon balığının ülke ekonomisine katkı sağlamak için diğer yönlerinin de araştırılması gerektiğini vurgulayan Gökoğlu, “Mutlaka yararı vardır, aksisini düşünürsek yaratılışa terstir. Eczacılar özellikle, su ürünleri fakülteler, bu alana giren kişilerin çalışmaları yapıp, yararlı olduğu yönünü bulup o yönünü değerlendirmek ve ülke ekonomisine katkı sağlar” diye konuştu.

Olta balıkçılarının avlayıp denize attığı ölü balon balıkları fırtına sonrası sahile vurdu - 5

Popülasyonun baskı altına alınmasının, diğer türlerin çoğalması ve balıkçılara fayda sağlayacağına işaret eden Gökoğlu, “Kıyılarımızda baskı altında tutulur. Akdeniz’e çok az sayıda girdiler ama çok çabuk çoğalıyorlar. Tutulurlarsa popülasyon üzerinde belirli bir baskı oluşur ancak yok olmazlar. Çünkü çok çoğaldılar. Gerçekten büyük bir problem olmaya başladı. Balıkçılara ekstra bir iş gücü çıkarıyorlardı. Oltayı, ağını, misinasını, çelik oltayı dahi kesiyordu. Aynı zamanda ağa veya oltaya takılan balığı da yiyordu. Popülasyonu tamamen baskı altına alırsak, balıkçılara pozitif yönü çok olur” dedi.

Olta balıkçılarının avlayıp denize attığı ölü balon balıkları fırtına sonrası sahile vurdu - 6

“ZEHİRLİ OLDUĞUNDAN DOLAYI DİĞER BALIKLAR DA YEMİYOR”

Sahilde balık tutan Levent Yılmaz da, uzun zamandır balon balığıyla ilgili ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi.

Yılmaz, “Yavru balıkları yiyip üremeyi engelliyor. Oltama çok takıldı, misinamı kesti. Onu etkisiz hale getirip denize bırakıyoruz ama zehirli olduğundan dolayı diğer balıklar da yemiyor” diye konuştu.https://8f9661cd404d58846065b4904696eaed.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Olta balıkçılarının avlayıp denize attığı ölü balon balıkları fırtına sonrası sahile vurdu - 7
Olta balıkçılarının avlayıp denize attığı ölü balon balıkları fırtına sonrası sahile vurdu - 8
Olta balıkçılarının avlayıp denize attığı ölü balon balıkları fırtına sonrası sahile vurdu - 9
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Yaşlı balıkçı boyu kadar olan dev balığı yakaladığı anları anlattı “Canavar gibiydi”
Next post Dünyada ikinci… Side Sualtı Müzesi’ne 6 yılda 70 bin kişi daldı
%d blogcu bunu beğendi: